O takich ludziach musimy pamiętać jako nacjonaliści.
Jerzy Widejko urodził się 12 czerwca 1933 roku w Warszawie, dokąd w poszukiwaniu pracy przyjechali z Wileńszczyzny jego rodzice. Przed wybuchem II wojny światowej wrócili w rodzinne strony – do wsi Podwarańce na Wileńszczyźnie (okolice Dziewieniczek, rejon solecznicki). Po agresji Niemiec ojciec został zmobilizowany i nie wrócił do domu – prawdopodobnie zginął na froncie. W 1942 roku Jerzy stracił także mamę, która zmarła na zapalenie płuc. Trafił pod opiekę wujostwa, jednak nie był najlepiej traktowany przez wujka.
W 1944 roku w wieku 11 lat trafił do 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, pod dowództwem Gracjana Froga, ps. „Szczerbiec”. Dostał pseudonim „Jureczek”. Działał najpierw jako pomocnik rusznikarza, potem jako zwiadowca. Wziął udział w operacji „Ostra Brama”, w Nowe Wilejce. W lipcu 1944 roku jego oddział otoczyło NKWD. Jerzy trafił do obozu w Miednikach Królewskich, skąd został wypuszczony ze względu na wiek. Po jakimś czasie dołączył do oddziału Czesława Stankiewicza ps. „Komar”. W marcu 1945 roku oddział został rozbity niedaleko wsi Jaszuny (pod wsią Okolica). Część żołnierzy, w tym „Komar” i „Jureczek”, dostała się do niewoli. Po przesłuchaniach prowadzonych przez NKWD „Jureczek” trafiał do kolejnych domów dziecka. W końcu udało mu się wyjechać do Polski w ramach ekspatriacji, gdzie osiadł na stałe w Nowym Targu.
O partyzancie w 2012 roku zrobiło się głośno, gdy nowotarska rada miasta odmówiła mu nadania medalu „Za szczególne zasługi dla Nowego Targu”. Pojawiły się wątpliwości, czy 11-letni chłopiec w czasie wojny mógł zostać zaprzysiężony na żołnierza, a co za tym idzie, czy mógł uzyskać status kombatanta. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w prawomocnym wyroku uznał, że Jerzy Widejko ma prawo do tytułu kombatanta.
Przez ostatnie lata zajmował się propagowaniem historii szczególnie pośród młodzieży szkolnej. Swoje wspomnienia opisał w książce pt. „Najmłodszy partyzant wileńskiej AK”. 11 listopada 2022 roku wziął udział w Marszu Niepodległości. Zmarł 7 grudnia.
Na podstawie: nacjonalista.pl/gazetakrakowska.pl
Fot. Instytut Pamięci Narodowej
Najnowsze komentarze