Mapa miejsc, w których uczczono pamięć Bohaterów (według różnych doniesień medialnych):
[mappress mapid="4"]
Poniżej przedstawiamy relacje i zdjęcia, które zostały przysłane do naszej redakcji:
Małopolska (Narodowe Odrodzenie Polski)
Jak co roku działacze i sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski nie zapomnieli o kultywowaniu pamięci bohaterskich przodków. Przez cały tydzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych w okolicach małopolskich cmentarzy propagowana była akcja „Znicz dla bohaterów”, za pomocą kilkuset plakatów i ulotek. Delegacja działaczy NOP udała się również na Grób Nieznanego Żołnierza by tam symbolicznie uczcić wszystkich poległych w obronie Ojczyzny, jak i wielkiego Polaka- prof. Feliksa Konecznego. Oprócz tego akcja była prowadzona na cmentarzu Rakowickim , Salwatorskim, Batowickim , Podgórskim, Borku, Grębałowie w Krakowie, a także w Bielanach, Liszkach, Czenichowie, Kaszowie, Anatolce, Krzeszowicach, Rącznej, Tenczynku, Wieliczce, Olszanicy i Miechowie.
Skoczów (śląskie)
Łódź i Bełchatów (Łódzki Ruch Narodowy „Szczerbiec”)
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, członkowie ŁRN „Szczerbiec” odwiedzili groby polskich bohaterów. Narodowcy poszerzyli nieco w tym roku zakres akcji, gdyż poza Łodzią, odwiedzili także mogiły w Bełchatowie.
Łódź:
Porządkowanie i odwiedzanie grobów rozpoczęliśmy od znajdującego się w Parku Hellenów Pomnika Armii Łódź. Tutaj zapaliliśmy znicze, oczyściliśmy też płytę pomnika. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Doły, gdzie odwiedziliśmy : grób Ś.P. kpt Tadeusza Rydza – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i pomnik ofiar obozów koncentracyjnych.
Kolejnym miejscem był Cmentarz Zarzew. Tutaj głównym celem było posprzątanie i uhonorowanie mogił spoczywających tutaj bohaterów wojny polsko – bolszewickiej. Najpierw jednak zapaliliśmy znicze przy dostojnym pomniku Sybiraków. Groby polskich obrońców przed czerwoną nawałą uhonorowaliśmy zaś, zniczami i kwiatami. Uporządkowaliśmy też nieco teren wokół tych mogił.
Bełchatów:
Członkowie ŁRN „Szczerbiec” pojawili się również w Bełchatowie, gdzie, na cmentarzu, modlitwą oraz zapaleniem zniczy oddali hołd rozstrzelanym żołnierzom AK w tym mieście w czasie wojny. Następnie z cmentarza Narodowcy udali się na Borową Górę, gdzie w 1939 roku na początku września żołnierze dowodzeni przez generała Ludwika Czyżewskiego toczyli zacięte boje z niemieckim najeźdźcą. Bitwa ta jest praktycznie omijana w różnorodnych programach publicystyczno-historycznych, dlatego zadaniem naszym jest pamiętać i przypominać o bohaterach tam walczących.
Więcej na: http://narodowalodz.blogspot.com/2010/11/akcja-znicz-dla-bohaterow-ad-2010.html?zx=6e596dec9a1e4f15
Opole (Narodowe Odrodzenie Polski)
Pomnik ku czci żołnierzy podziemia niepodległościowego walczącego z władzą komunistyczną w latach 1944 – 1956)
Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego
Częstochowa (Narodowy Front Częstochowa)
W dniach 31 października – 2 listopada Narodowy Front Częstochowa przeprowadził akcję „Zapal Znicz Bohaterom”.
W pierwszym dniu odwiedziliśmy cmentarz Kule gdzie zapalone zostały znicze na mogiłach Bohaterów z I i II Wojny światowej oraz przy pomniku ofiar Katynia.
Następnego dnia przenieśliśmy się na cmentarze na Rakowie i na św. Rocha, gdzie zapaliliśmy znicze na mogiłach powstańców styczniowych, śląskich oraz ofiar UB. W dzień zaduszny, udaliśmy się do pobliskiego Olsztyna gdzie znajdują się „Częstochowskie Palmiry”. Jest to miejsce kaźni patriotów ziemi częstochowskiej, na których dokonano 1968 egzekucji.
Niestety, w znacznej części jest ono zapomniane przez Częstochowian dlatego my, częstochowscy autonomiczni nacjonaliści o tym miejscu zapomnieć nie mogliśmy. Złożyliśmy tam kwiaty oraz zapaliliśmy znicze tym samym oddając hołd pomordowanym z rąk hitlerowców.
Rozklejono też setki plakatów „Znicz dla Bohaterów”.
Kołobrzeg (Narodowe Odrodzenie Polski)
Wałcz (Narodowe Odrodzenie Polski)
Gdynia (United Patriots)
Wrocław (Narodowe Odrodzenie Polski)
Delegacja Narodowe Odrodzenie Polski zapaliła znicze na cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu.
Stargard Szczeciński (Narodowe Odrodzenie Polski)
Działacze i sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski ze Stargardu Szczecińskiego, włączyli się w ogólnopolską akcję „Zapal znicz Bohaterom”. W dniach 1 i 2 listopada, kiedy odwiedza się groby bliskich, uczciliśmy pamięć osób, które swoje życie oddały za Naród i Ojczyznę. Znicze zapalono między innymi pod krzyżem, pod którym dzięki staraniom naszych zaprzyjaźnionych Sybiraków, złożono ziemię z miejsc kaźni oraz prochy oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Armii Krajowej, ludności cywilnej i partyzantów pomordowanych na nieludzkiej ziemi.
Głogów (Narodowe Odrodzenie Polski)
W dniu Wszystkich Świętych, działacze głogowskiego oddziału NOP złożyli wieniec i zapalili znicz pod pomnikiem ofiar Golgoty Wschodu, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Legnickiej.
Szczecin (Związek Żołnierzy NSZ)
Członkowie NSZ oddział w Szczecinie, zapalili znicze bohaterom z okresu drugiej Wojny Swiatowej oraz okresu stalinowskiego w tym pod pomnikiem Katyńskim.
Białystok
1 listopada Białostocczanie jak zwykle nie zawiedli i tłumnie odwiedzali groby ludzi poległych bądź pomordowanych w walce o wolną Polskę. Mimo wczesnych godzin duża ilość zniczy paliła się już na grobach żołnierzy, przy krzyżu upamiętniającym ofiary mordu katyńskiego, krzyżu postawionym ku pamięci ludzi pomordowanych podczas II wojny światowej oraz na grobach nieznanych bohaterów.
Dzierżoniów (Narodowe Odrodzenie Polski)
Delegacja NOP zapaliła znicze pod pomnikiem Losów Ojczyzny i Jana Pawła II.
Wałbrzych (Narodowe Odrodzenie Polski)
W Wałbrzychu zapalono znicze pod pomnikiem ofiar hitleryzmu.
Warszawa (Narodowe Odrodzenie Polski)
W Warszawie członkowie NOP złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Henryka Rossmanna, założyciela i przywódcy przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego (stare Powązki), przy krzyżu upamiętniającym Zdzisława Stroińskiego, poległego w Powstaniu Warszawskim redaktora „Sztuki i Narodu” oraz na przy tablicy upamiętniającej ofiary Zamachu Majowego (wojskowe Powązki).
Włocławek (Narodowe Odrodzenie Polski)
We Włocławku członkowie i sympatycy NOP zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy nieupamiętniającej bohaterów walk o niepodległość z lat 1914-1921.
Świdnica
Zapalono znicze pod pomnikiem poświęcony pamięci osób pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Lubasz
Zapalono znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Żary (Narodowe Odrodzenie Polski)
W Dzień Wszystkich Świętych żarscy sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski udali się na cmentarz komunalny przyłączając się tym samym do akcji „Zapal znicz bohaterom”. Przy Mogile Nieznanego Żołnierza zostały rozpalone białe i czerwone znicze.
Gorzów Wielkopolski (Kibice Stali Gorzów)
Kibice Stali Gorzów zapalili znicze pod pomnikiem Armii Krajowej i Ofiar Katynia.
Dąbrowa Górnicza (Front Błyskawicy)
Dnia 1 listopada 2010 roku Śląski oddział Frontu Błyskawicy uczcił poległych w czasie II Wojny Światowej żołnierzy. Zostały złożone wieńce pod pomnikiem poległych górników ,który mieści się w Dąbrowie Górniczej na terenie KWK Paryż oraz odmówiono modlitwę. Złożono również znicze pod pomnikiem poległych żołnierzy umiejscowionym na terenie cmentarza dzielnicy Dąbrowy, Podlesie. Posprzątano także groby żołnierzy AK mieszczące się na cmentarzu komunalnym w Katowicach. 1 listopad dla FB był bardzo aktywny lecz najważniejsze dla nas jest poczucie spełnienia obowiązku względem Ojczyzny i Poległych.
Chwała Bohaterom!
Sulechów
Zapalono znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Żagań
Zapalono znicze pod pomnikiem ofiar obozów jenieckich.
Bytom Odrzański
Zapalono znicze na grobie Nieznanego Żołnierza.
Za wszystkie podesłane relacje serdecznie dziękujemy.
Najnowsze komentarze