W ramach cyklu „Zdrowie Narodu” informujemy o zagrożeniach dla niego, ale również o sposobach na życie z dala od wielu tzw. chorób cywilizacyjnych. Tym razem powróćmy jeszcze do owoców jagodowych, o których już pisaliśmy w kontekście profilaktyki antynowotworowej. Okazuje się, że mają one jeszcze więcej zalet, dlatego w literaturze medycznej nazywane są coraz częściej superowocami.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) w jednej ze swoich publikacji na temat superfoods definiuje je jako żywność bogatą w składniki uważane za szczególnie korzystne dla zdrowia lub chroniące przed rozwojem określonych chorób.
Do jak najczęstszego jedzenia owoców jagodowych, do których należą m.in. borówki, jagody kamczackie, aronia, agrest, rokitnik, minikiwi, czarne i czerwone porzeczki, jeżyny, maliny i truskawki, zachęcają zgodnie zarówno polscy, jak i zagraniczni eksperci ds. żywienia z wielu renomowanych ośrodków naukowych, klinicznych i edukacyjnych.
„Od truskawek i jeżyn do żurawin i borówek, owoce jagodowe są niczym klejnoty wśród owoców, w związku ze szczególnie wysoką zawartością antyoksydantów oraz działaniem przeciwzapalnym. Obok błonnika i witaminy C, owoce jagodowe zawierają różne fitozwiązki nadające im intensywne barwy, takie jak antocyjany czy kwas elagowy, co może mieć kluczowe znaczenie dla ich prozdrowotnego działania. Badania naukowe wykazały, że zwiększona konsumpcja owoców jagodowych wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób serca, choroby Alzheimera i cukrzycy” – czytamy na stronie internetowej szkoły medycznej należącej do najsłynniejszego uniwersytetu na świecie, czyli Harvard Medical School.
Eksperci Harvarda wskazują ponadto, że składniki przeciwutleniające i przeciwzapalne występujące w dużych ilościach m.in. w owocach jagodowych pomagają także chronić nasz organizm przed rozwojem niektórych nowotworów i chorób jelit. Lista potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego jedzenia owoców jagodowych jest jednak o wiele dłuższa. Uznani eksperci ds. żywienia i medycyny wymieniają na niej także m.in. korzystne oddziaływanie na mózg i związane z nim procesy poznawcze, a także na narząd wzroku czy też na kondycję skóry. Ponadto, z badań naukowych wynika, że regularne jedzenie owoców jagodowych wpływa korzystnie również na naszą odporność, a nawet na płodność.
„Bardzo dobrym przykładem polskich superfoods są: borówki, porzeczki, maliny i truskawki. Z uwagi na wysoką zawartość polifenoli i witaminy C, mają one właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu wpływają na opóźnienie procesów starzenia. Warto korzystać z tych produktów sezonowych i najlepiej spożywać je w postaci surowej. W okresie zimowym owoce mrożone, liofilizowane czy suszone też będą dobrym rozwiązaniem” – wskazują eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w filmie edukacyjnym na temat superfoods, jednocześnie przypominając, że tak naprawdę nie istnieje żaden pojedynczy produkt, czy też grupa produktów, które byłyby w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Polska należy do czołowych producentów owoców jagodowych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Zamiast więc przepłacać za importowane z drugiej półkuli egzotyczne superfoods, postawmy lepiej na swoje własne!
Na podstawie: zdrowie.pap.pl/nacjonalista.pl
Najnowsze komentarze