Polscy nacjonaliści zawzięcie dyskutują nad stworzeniem podobnych miejsc od kilkunastu lat, a serbscy po prostu je mają. Mowa oczywiście o nacjonalistycznych klubach, gdzie ludzie o podobnych poglądach mogą się spotkać, porozmawiać przy jakimś napoju, wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w pokazach filmowych, przeczytać i kupić ciekawe wydawnictwa.
Najstarszym jest Klub Carostavnik (Клуб Цароставник) tworzony przez środowisko nacjonalistów-monarchistów. To nie tylko miejsce integracji zwolenników określonej idei, ale także swoisty generator inicjatyw stricte politycznych. Warto wspomnieć, że to właśnie w Carostavniku odbyło się spotkanie delegacji niemieckich nacjonalistów z ich serbskimi odpowiednikami. Charakterystyczną cechą publicystyki osób związanych z Klubem jest, przy naturalnej dla Serbów sympatii do Rosji, zdecydowana i radykalna krytyka neosowietyzmu i otoczenia Putina.
Drugim jest Klub 451 (Клуб 451) tworzony przez serbskich przedstawicieli środowiska Zentropa. Tu już mamy do czynienia ze środowiskiem o poglądach narodowo-rewolucyjnych, dość mocno inspirującym się ideami spoza dziedzictwa rodzimego nacjonalizmu. Twórcy Klubu wydają pismo „ZentroMag”, które ma swoje wersje także w językach francuskim, greckim i niemieckim. Zdecydowanie w działalności Klubu 451 widać inspiracje i odpowiednik tego, co od lat robi CasaPound we Włoszech czy też grupy powstałe na gruzach Bastion Social we Francji. Z twórcami lokalu współpracują i regularnie goszczą narodowi rewolucjoniści z organizacji Serbska Akcja (Србска Акција).
Teksty na portalu Nacjonalista.pl poświęcone nacjonalistycznym klubom i centrom kultury:
Strategia dla nacjonalistów na lata
Nacjonalistyczna kontrkultura. Rzecz o tożsamościowych centrach kultury…
Na podstawie: nacjonalista.pl
4 maja 2025 o 17:01
W Warszawie swój klub ma środowisko MW – centrum kształcenia młodzieży „Kuźnia” ulica Stawki 4B lok. U1
facebook.com/centrumkuznia/?locale=pl_PL
youtube.com/@centrumkuznia/videos
W Krakowie istnieje konserwatywne centrum kultury niezależnej „Królestwo Bez Kresu” ulica Biskupia 18
facebook.com/herberciarnia/
youtube.com/@fundacjatradycji9254/videos
5 maja 2025 o 14:19
MW to są pachołki systemu
5 maja 2025 o 17:13
Ale moim celem nie jest promowanie danej organizacji (MW) tylko pokazanie jak może wyglądać taka inicjatywa w praktyce
Poza tym. Ideą takiego centrum jest to że mogą tam przychodzić ludzie z różnych środowisk. Że ma ono funkcję jednoczącą.
Zaczyna się od faktu że miejsce ma własną nazwę, logo, że buduje swoją markę i tworzy swoje środowisko/społeczność które nie musi się pokrywać z przynależnością do organizacji.
„Kuźnia” to „Kuźnia” a nie biuro MW.
Mnie bardziej podoba się krakowskie „Królestwo bez kresu” bo więcej inicjatyw kulturotwórczych, większa otwartość. I po prostu ciekawszy klimat – wystrój wnętrza itd. który tworzy swego rodzaju artystyczną, twórczą atmosferę