„Potomkowie husarii” w wersji XXL, „sportowcy” sprzed ekranu telewizora – kondycja Polaków pogarsza się wraz z postępami „postępu”. 30 proc. polskich dzieci ma nadwagę lub jest otyłych. Problem dotyczy też niemowląt. U dorosłych jest jeszcze gorzej. Połowa 30-latków powinna schudnąć.
Nieprawidłową masę ciała ma w Polsce 10 proc. półrocznych niemowląt, ale u trzylatków odsetek ten rośnie już do 25 proc, zaś spośród ośmiolatków – aż jedna trzecia ma nadwagę lub otyłość. Odsetek ten spada jednak u nastolatków – otyłość lub nadwaga dotyczy tylko 15 proc. z nich. Wyraźnie zaznaczony jest wyższy (niż wśród dziewcząt) odsetek chłopców z nadwagą i otyłością, szczególnie w wieku 13 lat. Trzynastoletnich chłopców z nadwagą jest wyraźnie więcej w roku 2018, niż było choćby w 2014. Im dalej z wiekiem, tym jest gorzej – mówili uczestnicy konferencji. W grupie 35- 39-latków nadwaga i otyłość występują już w połowie populacji, przy czym u mężczyzn aż w 70 proc. przypadków (u kobiet 39 proc.).
Nieprawidłowe wartości ciśnienia skurczowego, podwyższone ciśnie krwi lub nadciśnienie występują u co piątego 8-latka, zaś ciśnienia rozkurczowego – u co siódmego. Wartości odpowiadające nadciśnieniu tętniczemu występują częściej u dzieci z nadwagą i otyłością. Co trzeci polski 8-latek ma nadmierną masę ciała, przy czym chłopcy (wśród których dotyczy to 32 proc.) – wyraźnie częściej, niż dziewczęta (29 proc.).
Zdaniem ekspertów nadwaga i nadciśnienie to skutek niewłaściwej diety i braku ruchu. 17 proc. 8-latków nie je śniadań codziennie, 30 proc. dzieci pije słodkie napoje co najmniej 4 dni w tygodniu, 8 proc spożywa słodycze (herbatniki, ciastka, pączki) co najmniej 4 dni w tygodniu. Niemal jedna trzecia (27 proc.) sięga po słodkie przekąski (batoniki, cukierki, czekoladę) co najmniej 4 dni w tygodniu, zaś 4 proc. dzieci tak samo często spożywa produkty typu fast-food. Trzy czwarte (76 proc.) dzieci nie spożywa codziennie warzyw, a 65 proc. – owoców.
Polacy fatalnie się odżywiają i to już od dziecka, co zakorzenia w nich złe nawyki. Co ciekawe, większość z nich twierdzi, że stosuje prawidłową dietę. A jak z ruchem? Słabo. niemal 20 proc. dzieci w czasie wolnym jest aktywne fizycznie przez mniej niż godzinę dziennie (w weekendy 8 proc.). Zamiast tego wolą oglądać telewizję i korzystać z internetu albo grać na komputerze, telefonie czy konsoli – w tygodniu poświęca na to co najmniej dwie godziny 45 proc. z nich, a w weekendy aż 85 proc.
Sport, zdrowie, nacjonalizm – to powinna być dewiza każdego. Ciągła walka, doskonalenie na wielu poziomach, zdrowe ciało i duch. Zachęcamy do zapoznania się m.in. z „Programem Dziadka Mroza”, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Na podstawie: dziennik.pl/nacjonalista.pl
21 czerwca 2018 o 15:55
Smutne jest to, że spora część Polaków zamiast się ruszać, zmienia się powoli w drugich Amerykanów.
22 czerwca 2018 o 08:15
Kurcze co do starszych zgoda ale niemowlaki czy roczniaki raczej nie siedzą przed tv czy telefonem. Winę bym tu upatrywał w jakości jedzenia (wiadomo, ze na Polskę trafia chłam) i kto wie co jest w szczepionkach?