Zarządcy nadwiślańskiej neokolonii z hasłem „głos narodu” identyfikują twarze sejmowych pasożytów i systemowych partii uwłaszczonych na majątku publicznym. Spójrzmy jak wygląda kwestia wyrażania opinii przez obywateli o ojczyźnie Wilhelma Tella. W Szwajcarii istnieją trzy rodzaje referendów: obligatoryjne, inicjatywa ludowa i referendum fakultatywne. Nad jakąkolwiek zmianą w konstytucji musi się odbyć referendum obligatoryjne. Żeby zmienić ustawę zasadniczą, potrzebna jest podwójna większość, czyli większość głosów i poparcie większości kantonów. Powszechne głosowania można organizować cztery razy w roku. Z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem Rada Federalna decyduje, które propozycje zostaną poddane głosowaniu, a jeszcze wcześniej ustala się terminy referendów.
Obywatele mogą też zaproponować zmiany z własnej inicjatywy. Aby ją zgłosić, potrzebna jest grupa co najmniej siedmiu obywateli, którzy tworzą komitet, a żeby poddać propozycję głosowaniu, trzeba najpierw zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów w ciągu 18 miesięcy. Rada Federalna oraz Parlament wyrażają poparcie wobec nowej inicjatywy lub jego brak.
Od kiedy wprowadzono inicjatywę obywatelską w 1891 roku, zgłoszono około 200 propozycji, ale zaakceptowano z nich tylko 22. W 2016 roku odbyło się referendum dotyczące dochodu podstawowego dla wszystkich obywateli, ale propozycję odrzuciło 76,9 proc. obywateli. Odrzucono też na przykład propozycję przyznania pracownikom sześciu tygodni wakacji w ciągu roku.
Ważnym elementem szwajcarskiej demokracji bezpośredniej jest też referendum fakultatywne. Jego przeprowadzenie można zaproponować odnośnie nowych praw i przeciwko niektórym traktatom. Aby odbyło się takie referendum, musi go zażądać osiem kantonów lub 50 tys. obywateli, którzy muszą złożyć podpis w tej sprawie w ciągu 100 dni.
W III RP rządzący zdrajcy różnych odcieni boją się jak ognia referendów, a te które organizują są karykaturą – np. głos w mediach i gigantyczne wsparcie finansowe ma jedna strona (vide kwestia członkostwa w UE).
Na podstawie: forsal.pl/nacjonalista.pl
Najnowsze komentarze