Hipolit Cegielski, legenda polskiego przemysłu, społecznik i patriota, urodził się 6 stycznia 1813 roku. Nic nie zapowiadało, że zostanie w przyszłości przemysłowcem. Myśli młodego Cegielskiego ciążyły raczej ku humanistyce, studiował filologię klasyczną, literaturę, historię Polski, językoznawstwo i filozofię. Po studiach zatrudnił się w Poznaniu jako nauczyciel. W 1846 roku władze pruskie wykryły patriotyczno-niepodległościowy spisek Ludwika Mierosławskiego. Cegielskiemu nakazano przeprowadzenie kontroli w mieszkaniach uczniów liceum, w którym uczył. Cegielski zdecydowanie się temu sprzeciwił. Uważał go za czyn niegodny nauczyciela i Polaka. Za tę decyzję został wyrzucony z pracy.
Kariera Cegielskiego-przemysłowca rozpoczęła się skromnie, od małego sklepiku z narzędziami rolniczymi w Hotelu Bazar. Zarobione pieniądze zainwestował w kupno maszyn i otwarcie małej fabryki maszyn rolniczych. W roku 1859 fabryka zatrudniała już ponad 400 robotników, a w późniejszym okresie mogło w niej pracować nawet 1000 osób. Maszyny i narzędzia Cegielskiego zyskały dużą renomę i przyczyniły się do modernizacji rolnictwa w Wielkopolsce. Humanistyczna natura obudziła się w nim ponownie w marcu roku 1848, kiedy założył pierwszy polski, niezależny dziennik – „Gazetę Polską”. Był też jej redaktorem.
Charakterystyczne dla Hipolita Cegielskiego było jego podejście do pracowników. Robotnicy nie strajkowali, bo zwyczajnie nie mieli do tego powodu. Cegielski stwarzał im właściwe warunki bezpieczeństwa, zapewniał opiekę medyczną i socjalną oraz zorganizował dla nich pierwszą na obszarze Księstwa Poznańskiego spółkę oszczędnościowo-kredytową.
Hipolit Cegielski zmarł 30 listopada 1868 roku. Pozostawił po sobie nie tylko rzeczy materialne, ale przede wszystkim ponadczasowe słowa: „Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród”.
Na podstawie: polskieradio.pl/jagiellonski24.pl
Najnowsze komentarze