Początek niemieckiej i sowieckiej okupacji wymusił na narodowych radykałach wywodzących się z przedwojennego środowiska ONR „ABC” szereg zmian. Przede wszystkim już w październiku 1939 roku rozpoczęto wydawanie biuletynu opartego na nasłuchu radiowym, który przekształcił się, w początkowo powielane, a od marca 1940 r. drukowane, pismo „Szaniec”. Od jego nazwy tą część działaczy narodowo-radykalnych okresu wojny i okupacji określano mianem Grupy „Szańca”. 14/15 października 1939 roku jako zalążek przyszłego wojska i sił porządkowych powstała Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, która od 20 września 1942 roku stała się fundamentem Narodowych Sił Zbrojnych. Działalność na polu cywilnym była realizowana przez Komisariat Cywilny, utworzony na przełomie 1939 i 1940 roku, który przygotowywał administracyjne kadry do objęcia ziem polskich po wyzwoleniu. Po utworzeniu NSZ został on przekształcony w Służbę Cywilną Narodu – na jej czele stał dr Kazimierz Gluziński, brat Tadeusza. Po rozłamie w NSZ na tle scalenia z AK działacze Grupy „Szańca” utworzyli samodzielną Radę Polityczną NSZ. Przez cały okres działalności środowisko Grupy „Szańca” prowadziło ożywioną działalność wydawniczą i propagandową, kontynuując rozwój ideologii narodowo-radykalnej w kierunku tego, co dziś nazywamy Trzecią Pozycją.
Rewolucja narodowa nie obala rządów „ludowych”, jeśli tak eufemicznie nazwiemy rządy dla dobra ludu. Obala ona tylko rządy aferzystów, którzy kierują sprawami państwa w interesie swoich przedsięwzięć. Liberalizm w dosłownym tego słowa znaczeniu nie istnieje i nigdy nie istniał: z filozoficznego punktu widzenia jest głupstwem, z politycznego – kłamstwem. Jesteśmy wrogami internacjonalizmu, komunizmu, socjalizmu, anarchizującego syndykalizmu. Jesteśmy przeciwnie wszystkiemu, co pomniejsza, dzieli i rozbija rodzinę. Jesteśmy przeciwni walce klas; przeciwni tym, którzy nie mają Boga ani Ojczyzny; przeciwni niewolnictwu pracy; przeciwni sile jako źródłu prawa.
Wykładnią ideologii i koncepcji ustrojowych Grupy „Szańca” jest opracowanie „Piastowy szlak” autorstwa Stanisława Kasznicy (ostatniego komendanta głównego NSZ). Jego pierwsze powojenne wydanie pojawiło się na rynku w 2014 roku.
Na podstawie: IPN/onr.czyz.org/Nacjonalista.pl
Najnowsze komentarze