W inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka wzięło udział kilkaset tysięcy osób i 132 delegacje państw i organizacji międzynarodowych. Tymczasem Ojciec Święty, jeśli prześledzimy jego wypowiedzi w sprawach społecznych i gospodarczych, jest zdecydowanym przeciwnikiem materialistycznych doktryn marksizmu i liberalizmu.
Gdybyś przyjrzał się nauczaniu społecznemu Kościoła byłbyś zaskoczony tym, co on potępia. Na przykład potępia on ekonomiczny liberalizm. Wszyscy myślą, że Kościół jest przeciwko komunizmowi, ale jest także przeciwko dzisiejszemu systemowi gospodarczemu, to jest przeciwko liberalizmowi. On nie jest chrześcijański i nie możemy go zaakceptować. Musimy szukać równości szans i praw, walczyć o uprawnienia socjalne, o odpowiednią zapłatę, prawo do odpoczynku, wolność dla związków zawodowych. Wszystko to, co tworzy sprawiedliwość społeczną.
„Sobre el cielo y la tierra„
Tak jak komunizm upadł przez wewnętrzne sprzeczności, tak samo dzisiejszy liberalizm upadnie przez wewnętrzne sprzeczności. Nie powinniśmy poddawać się pasywnie tyranii ekonomii. Ekonomiczny liberalizm każe nam zapomnieć, iż praca jest ważniejsza niż kapitał.
Aby zwalczać efekty globalizacji, której efektem są zamknięte fabryki i konsekwencje w postaci ubóstwa i bezrobocia, należy promować oddolny wzrost, poprzez tworzenie małych i średnich firm.
Ekonomiczny liberalizm pozbawiony zasad i kontroli jest jedną z przyczyn obecnego kryzysu gospodarczego od kiedy kreuje spekulacyjne rynki finansowe, niszczące realną gospodarkę, szczególnie w biednych krajach.
Ogromne problemy i wyzwania Ameryki Łacińskiej nie mogą być rozwiązane poprzez proponowanie starych ideologicznych postaw, tak anachronicznych (marksizm i totalitarny socjalizm), jak i tych oferujących i rozsiewających dekadenckie produkty ultraliberalizmu i konsumpcyjnego hedonizmu społeczeństwa spektaklu.
Jak widać Ojciec Święty prezentuje argumenty wysuwane od dawna przez wypływające z katolickiej nauki społecznej koncepcje dystrybucjonizmu i korporacjonizmu, które od wielu lat w Polsce promują Narodowe Odrodzenie Polski, pismo „Szczerbiec”, Dziennik Narodowo-Radykalny Nacjonalista.pl oraz szereg innych inicjatyw – wymieńmy tylko portal dystrybucjonizm.pl, polecany już na naszych łamach. Wspomnijmy także w tym kontekście o prawdziwie wielkim kardynale Stefanie Wyszyńskim, jednym z głównych propagatorów korporacjonizmu. W okresie przed II wojną światową był on chyba najbardziej znanym kapłanem, którzy czynnie przeciwstawiali się komunizmowi i liberalizmowi nie tylko na gruncie kościelnym.
Dodajmy na koniec, iż jeszcze jako kardynał, Jorge Bergoglio był członkiem Komitetu Honorowego Argentyńskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, organizacji promującej dorobek angielskiego pisarza (protoplasty dystrybucjonizmu), a pod koniec lat 60-tych miał być związany z peronistowską młodzieżówką o nazwie Żelazna Gwardia. System stworzony przez generała Juana Perona, justycjalizm, był próbą znalezienia trzeciej drogi między komunizmem i kapitalizmem, kolektywizmem i indywidualizmem, idealizmem i materializmem.
Więcej o dystrybucjonizmie i korporacjonizmie czytaj TUTAJ lub TUTAJ.
WT
Na podstawie:
Marcello Gulo, El pensamiento geopolítico del Papa Francisco
19 marca 2013 o 14:17
Bardzo ciekawe ! Czy można prosić o źródło przytoczonej wypowiedzi kardynała ?
19 marca 2013 o 17:30
http://konserwatyzm.pl/artykul/9722/habemus-papam-qui-papa-esse-non-vult
W tym artykule dla każdego antykapitalisty czy w rozumieniu latynoamerykańskim socjalisty XXI wieku są bardzo ciekawe informacje na temat stosunku F1 względem kapitalizmu. Prawicowe psy już szczekają!
„Jak wiemy, kardynał Bergoglio jest przeciwnikiem rozwiązań wolnorynkowych. Nie tylko skrajnego liberalizmu, co mieściłoby się w kategoriach tradycyjnej nauki społecznej, ale przeciwnikiem wolnego rynku jako takiego [...] „
19 marca 2013 o 17:55
Papież lewakiem ?
19 marca 2013 o 18:04
Pytający powyżej kretynem?
19 marca 2013 o 22:21
Ist Papst Francesco Anti-Kapitalist. Die Militär-Junta,die alle Tore für diesen Jesuiten aufhielt, war doch die barbarisch-imperialistische und ultra-
liberalistische US-Antwort auf alle Facetten des peronistischen Nationalen
Socialismus.
Franziskus ließ als „schwarzer General, sogar eigene Ordenbrüder nicht über die Klinge, wahl aber über die Flugzeuglucke springen.
Jesuiten haben zu gehorchen und keine Ämter anzustreben.
Und wenn Papst sagt: „Die Wand ist weiß;so ist sie weiß, auch wenn sie schwarz ist.
Wem gehorcht eigentlich Franziskus.
Ich glaube dieser Mann ist eine „Verzeiflungswaffe” gegen den latein-
amerikanischen National Socialsmus, derzeit insb.Bolivarismus!
20 marca 2013 o 01:20
Co na to ONL i ich rzecznik? A zapomniałbym, ich rzecznik to heretyk.
20 marca 2013 o 10:26
Pan kitka jeszcze felietonu nie napisal nt wyboru nowego papa. Czekame.
20 marca 2013 o 22:18
To nie gospodarka wolnorynkowa jest winna, tylko jej zawłaszczenie przez wiadomych osobników. Wykorzystują ją do własnych celów, psują, manipulują opinią publiczną, a jak się ludzie dostatecznie wkurzą, to oferują „alternatywę” w postaci socjalizmu (który mają od zarania pod kontrolą). Potem cały proces od nowa, tylko w drugą stronę, i tak w kółko.
.
Kapitalizm jest dobry. Jest najbardziej naturalnym dla człowieka systemem, bo wymaga od niego zdrowej inicjatywy, ambicji, troski o własne cele oraz czerpie z antagonistycznego, lubiącego rywalizację charakteru istoty ludzkiej. A to, że go trzymają w garści obecnie „eskimosi” to inna sprawa. Równie dobrze można by potępiać istnienie telewizji, lub prasy, bo są TVN i Wyborcza.
21 marca 2013 o 08:38
„To nie gospodarka wolnorynkowa jest winna, tylko jej zawłaszczenie przez wiadomych osobników.”
Ona temu winna , ona temu winna materialistyczna być nie powinna…
„Kapitalizm jest dobry. Jest najbardziej naturalnym dla człowieka systemem, bo wymaga od niego zdrowej inicjatywy, ambicji, troski o własne cele oraz czerpie z antagonistycznego, lubiącego rywalizację charakteru istoty ludzkiej.”
A jednym z objawów „zdrowej inicjatywy”, która wypływa z „troski o własne cele” jest monopolizacja przestrzeni gospodarczej w rękach nielicznych.
21 marca 2013 o 08:55
Jak może być dobrym ustrój, który skurwysyństwo zwane dla niepoznaki „rywalizacją” czy „konkurencją” ma wpisane w podstawy działania? Nieważne przy tym czy owym kapitalistą jest facecik z garbatym nochalem (to nie międzywojnie!) czy rodowity Polak. Niechby i był potomkiem Piasta Kołodzieja, jeśli swoim działaniem przyczynia się do wzrostu kapitalistycznych patologii opisanych po części wyżej przez Ojca Św., jest wrogiem. Koniec, kropka.
Swoją drogą kapitalizm często nie jest dość dokładnym (często wręcz niefortunnym) określeniem: http://www.dystrybucjonizm.pl/g-k-chesterton-swiat-najmitow/
21 marca 2013 o 11:30
„W czym kapitaliści rumuńscy są lepsi od żydowskich? To samo bestialstwo u jednych i u drugich. Nie mogę sobie wyobrazić ani uwierzyć, że moglibyśmy dokonać rewolucji narodowej, która zniszczyłaby kapitalistów żydowskich, a oszczędziła rumuńskich”
Emil Cioran
21 marca 2013 o 18:51
@O
Marian Kowalski jest katolikiem a nie protestantem. Nie powielaj głupot niektórych upośledzonych umysłowo nieudaczników. Pozdrawiam.
@White
Być może kapitalizm ma więcej plusów jak socjalizm ale nie oznacza od razu, iż jest dobry. Wybór towarów, usług itd, z pewnością jest mądrzejszy i korzystniejszy dla człowieka niż wszelakie redystrybucje ale warto jednak pamiętać o własnej gospodarce i o tym aby ją też wspierać oczywiście w granicach rozsądku.
22 marca 2013 o 18:52
„Co na to ONL i ich rzecznik?”
A kogo to obchodzi, co myśli grupa upośledzonych umysłowo osobników świętująca na Słowacji lub bawiąca się na koncercie na Węgrzech z B&H i fanami Hessa http://www.youtube.com/watch?v=tUu027B8liI
Ważne są jedynie słowa Ojca Świętego.
„”Both the ideologies of the Left and now this triumphant economic imperialism of money want to remove the original Christian encounter our people, in the simplicity of their faith, have in Jesus Christ.” – Cardinal Bergoglio
25 marca 2013 o 21:08
Ciekawe plakaty pojawiły się na ulicach Buenos Aires:
http://site.informadorpublico.com/wp-content/uploads/2013/03/papa-argentino-y-peronista.jpg
Papa peronista