Mimo iż batalia o niewprowadzanie przepisów ACTA została, po odrzuceniu ich przez Parlament Europejski, zakończona powodzeniem, Komisja Europejska w umowie z Kanadą być może zechce wprowadzić te zapisy.
Komisja Europejska próbowała już wcześniej wprowadzić rozwiązania takie same jak w ACTA. Tak było miedzy innymi w ramach porozumień OECD. KE chce też, by Trybunał Sprawiedliwości UE zbadał czy ACTA nie łamie prawa unijnego. Chce w ten sposób dostać argument służący do przekonania eurodeputowanych wybranych w wyborach w 2014 roku by jednak ratyfikowali te zapisy.
Największym orędownikiem by wprowadzić ACTA są Stany Zjednoczone. Już wszystkie porozumienia handlowe negocjowane pomiędzy Australią, Nową Zelandią a USA o partnerstwie transpacyficznym (TPPA) będą zawierały zapisy takie jak ACTA. W niedługim czasie UE także może przystąpic do tego partnerstwa.
Umowy handlowe to nie jedyne miejsca gdzie toczą się boje o wprowadzenie zapisów ACTA. Komisja Europejska dysponuje tzw. przeglądem dyrektywy o wdrożeniu praw intelektualnych IPRED. IPRED wprowadzono w 2004 roku i obecnie działa źle gdyż nie jest dostosowany do współczesnych mediów elektronicznych. Jego dostosowanie da okazję do wprowadzenia rozwiązań zaczerpniętych z ACTA. Na drugi kwartał 2013 roku przewidziano projekt poprawionej dyrektywy. KE już teraz chce wprowadzić projekt by operatorzy internetowi dobrowolnie zaostrzyli kontrolę w sieci.
Jeśli Komisji Europejskiej nie uda się wprowadzić wszystkich przepisów zaczerpniętych z ACTA to będzie ona forsowała te pozwalające prywatnym koncernom na samodzielne wdrażanie regulacji o ochronie własności intelektualnej. Jeśli udałoby się je wprowadzić to mogłoby dojść do sytuacji, że narażenie się koncernowi takiemu jak Google lub MasterCard skutkowałoby wypadnięciem z Internetu. Taka sytuacja spotkała np. WikiLeaks. Portal mimo braku formalnego oskarżenia stracił hosting, domenę internetową oraz możliwość płatności./BK/
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Komentarz: Tak wygląda poszanowanie dla decyzji Parlamentu Europejskiego. ACTA odrzucona lecz, po cichu próbuje się wprowadzać jej zapisy.
Najnowsze komentarze