Fałszywe poczucie wyższości prowadzi wiele osób w Polsce do spoglądania na dzisiejszą Francję z politowaniem. „Oni są już straceni”, „Francji już nie ma” – te i podobne opinie przewijają się co jakiś czas w debatach „husarzy” ślepych na otaczającą ich rzeczywistość, której charakterystyką jest błyskawiczne doganianie Zachodu we wszystkich przejawach degeneracji. Jednocześnie to ojczyźnie świętej Joanny d’Arc ruch Tradycji Katolickiej jest najsilniejszy, a liczba metapolitycznych inicjatyw zawstydza pozostałe kraje Europy. Jedną z nich jest utworzony w 2014 roku Institut Iliade.
„Od dziedzictwa do zaangażowania: Europa naszych dzieci” – pod takim tytułem zorganizowano 11. Konferencję Instytutu Iliade, która odbyła się w kwietnia 2024 roku w Paryżu. Przez cały dzień, naznaczony znakomitymi prelekcjami i występami artystycznymi, centralnym tematem była tożsamość europejska, zarówno w jej wymiarze politycznym, geopolitycznym, historycznym, jak i kulturowym, co sprawiło, że wydarzenie to okazało się prawdziwym sukcesem. Ponad 1400 Europejczyków – Francuzów, Belgów, Szwajcarów, Włochów, Hiszpanów, Węgrów, Anglików, Portugalczyków i Niemców – przybyło do Maison de la Chimie, który stał się podstawowym miejscem spotkań sił politycznych i intelektualnych broniących korzeni. Podczas Konferencji swoje publikacje prezentowały wydawnictwa nie tylko z Francji, ale także Hiszpanii (Ediciones Fides) i Włoch (Passaggio al Bosco Edizioni).
Obecni mieszkańcy Europy nie doceniają roli, jaką ich cywilizacja odegrała w historii świata. Świadomy ryzyka wymazania i zapomnienia, Instytut Iliade na rzecz Długiej Pamięci Europejskiej (l’Institut Iliade pour la Longue Mémoire Européenne) działa w kierunku potwierdzenia bogactwa kulturowego Europy i ponownego przyjęcia przez Europejczyków swojej tożsamości. Nic nie będzie możliwe, dopóki nie przypomnimy sobie, czego mamy bronić: naszej historii, naszej kultury, naszej cywilizacji.
Philippe Conrad, prezes Instytutu Iliade
Utworzony w 2014 roku Instytut Iliade na rzecz Długiej Pamięci Europejskiej ma za zadanie promocję i przekazywanie dziedzictwa europejskiego nowym pokoleniom, aby zapewnić im sens i punkty odniesienia niezbędne do powrotu na pierwszy plan historii. W czasach zawirowań szkolimy budowniczych, przedsiębiorców, a przede wszystkim przekaźników, nosicieli dziedzictwa i nadziei. Główną misją Instytutu Iliade jest misja szkoleniowa, realizowana w cyklach rocznych od chwili powstania instytutu wokół pięciu tematów: historii, historii idei, europejskiej etyki ubioru, geopolityki i idei nonkonformistycznych. Za pomocą wszelkich dostępnych środków upowszechniamy wiedzę i świadomość historii, tożsamości i bogactwa cywilizacji europejskiej. Przekazujemy wizję świata kompletnego, spójnego i przepełnionego wolnością, opartą na homeryckim tryptyku „natura jako fundament, doskonałość jako cel, piękno jako horyzont”.
Co roku organizujemy w Paryżu konferencję skupioną wokół głównych tematów (estetyka, ekologia, antropologia itp.) naszych czasów. Zamierzamy w ten sposób zgromadzić wspólnotę ducha zwróconą ku wspólnej przyszłości: przebudzeniu Europejczyków.
Instytut Iliade jest naszą odpowiedzią na słowa Dominique’a Vennera: „Jeśli chodzi o Europejczyków, moim zdaniem wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będą zmuszeni stawić czoła ogromnym wyzwaniom i strasznym katastrofom, które nie będą dotyczyły tylko imigracji. Podczas tych prób otrzymają możliwość odrodzenia się i odnalezienia siebie na nowo. Wierzę w specyficzne cechy Europejczyków, które są chwilowo uśpione. Wierzę w ich aktywną indywidualność, pomysłowość i przebudzenie energii. Przebudzenie nadejdzie. Kiedy? Nie wiem. Ale nie mam wątpliwości co do tego przebudzenia”.
„Présentation”
Colloque de l’Institut Iliade 2024
Colloque de l’Institut Iliade 2023
5 maja 2024 o 11:31
I to jest Europa ,nie ta lewacko zboczona UE
16 maja 2024 o 18:39
To jest poziom, a nie jacyś autonomiczni debiliści i ich kumple bazgrający pustostany i paradujący w szmatach na mordach jak groźne nastolatki z seriali na Netflixie.