Polskie szpitale zalegają z płatnościami na kwotę ok. 2.5 mld zł. W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku zadłużenie wzrosło o ponad 150 mln. Placówki szpitalne nie są w stanie spłacić tego długu. Kwota 2.5 mld to dług „przeterminowany” gdyż suma bieżących kredytów może być pięć razy większa.
Największe zaległości szpitale mają w opłatach za towary i usługi medyczne. Największymi zaś dłużnikami są szpitale kliniczne gdzie znajduje się wiele oddziałów o różnych specjalnościach. Placówkom pieniędzy z kontraktów z NFZ starcza zaledwie na kilka pierwszych miesięcy, jednak przyjmują one pacjentów i wykonują zabiegi ze względu na ratowanie życia. Jednak NFZ niechętnie płaci za nadwykonania.
W tym roku zaczyna działać ustawa o działalności leczniczej w myśl której szpitale generujące w ostatnim roku długi będą musiały być przekształcone w spółkę lub zlikwidowane. Na pokrycie długów szpitale mają 3 miesiące. Na przekształcenie rok. Już wiadomo, że wiele placówek będzie zmuszona do tego by się przekształcić w spółki gdyż ich obecni właściciele, czyli często powiaty nie mają pieniędzy na pokrycie długów. Po przekształceniu szpitali w spółki ich nowi właściciele będą musieli inaczej patrzeć na sprawy finansowania pewnych zabiegów oraz zaciągania kredytów. Oznacza to po prostu, że nie będzie się wykonywało zabiegów oraz stosowało terapii słabo wycenianych przez NFZ np. diagnostyka czy leczenie powikłań. Do tej grupy można też zaliczyć terapie psychiatryczne i nowoczesne terapie onkologiczne./BK/
Na podstawie: RMF24
Najnowsze komentarze