Jakiś czas temu przybliżyłem czytelnikom najnowszy tom corocznej antologii komiksów o Powstaniu Warszawskim (wydawanej przez wydawnictwo Egmont jako coroczna publikacja pokonkursowa konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego). Tym razem postanowiłem przypomnieć antologie z ubiegłego roku.
Ubiegłoroczny zwycięski komiks „Sierpień” w estetyce SF pokazuje jak trudno jest dziadkom (uczestnikom powstania) przekazać swoje wspomnienia wnukom zakorzenionym w współczesnej popkulturze. Laureat drugiego miejsca komiks „Dobry” jest graficznym zapisem szczerego listu Niemca wstrząśniętego zbrodniami własnego narodu. Na trzecim miejscu znalazł się komiks (pełen humoru ukazującego tragizm powstania) „Chodzące nieszczęście”. W konkursie wyróżnienie otrzymał też komiks „Kołysanka dla Dziuni” będący zapisem powstania widzianego oczami dziecka.
W komiksie „Legenda o Powstaniu” bazyliszek, złota kaczka i syrenka walczą z Niemcami. Niemcy zabijają syrenkę, zżerają złotą kaczkę a bazyliszek ginie po wyjściu z kanałów w słoneczny dzień. Epizody z powstania przypominają komiksy „Magnuszewski – pieśń o Jarosławie Skrzyńskim”, „Barykada”, „Kat”, „Niedokończony Ślub Ewy i Bema” i „Akcja Kanał”. „Wyzwolenie” jest refleksją nad nieubłaganą starością i śmiercią tych którzy powstanie przeżyli. Najbardziej poruszającym komiksem jest „Pamięć Walcząca” przepiękny komiks ukazujący współczesną Warszawę jako miasto które przenikają duchy powstańców i zdarzeń z powstania. Równie ciekawym scenariusz ma komiks „Wolna 44″ który w konwencji fantastycznej oddaje hołd harcerzom z powstańczej poczty.
Ilustracje:
http://www.film.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/powstanie-44/1/skan1-600.jpg
http://www.film.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/powstanie-44/1/skan2-600.jpg
http://www.film.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/powstanie-44/1/skan3-600.jpg
http://www.film.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/powstanie-44/1/skan4-600.jpg
http://www.film.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/powstanie-44/1/skan5-600.jpg
Jan Bodakowski
Najnowsze komentarze