W ramach hołdu dla zmarłego poety i nacjonalisty przypominamy o jego pamiętnym tomie wierzy „Noc Mistrza Innocentego”.
Marek Zacharyasz urodził się w Krakowie w 1940 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filologia polska). Zadebiutował w Polskim Radiu Katowice 2 stycznia 1965 roku w audycji Trybuna debiutów poetyckich.
Brał udział w konkursach poetyckich, gdzie wielokrotnie doceniono jego twórczość. W pierwszym z nich, ogłoszonym w 1976 roku przez Stowarzyszenie PAX w Katowicach, wiersz pt. „Wmyślenia” uzyskał pierwszą nagrodę. W tym samym roku przyznano mu wyróżnienie za zbiór wierszy w konkursie literackim „Inny głos” ogłoszonym przez Kicki Salon Poetycki w Warszawie. W 1992 roku otrzymał drugą nagrodę w Konkursie Poetyckim o Nagrodę im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi za utwory, które m.in. znalazły się w tomie wierszy „Noc mistrza Innocentego” wydanym w 1997 roku (wydanie drugie w 2020 roku, w wydawnictwie 3DOM).
W latach 19761977 należał do grupy poetyckiej Gremium, w tym czasie wydał debiutancki tom poezji „Wmyślenia” (Instytut Wydawniczy Pax). Kolejne zbiory wierszy ukazały się w Wydawnictwie Śląsk: „Powrót do rzeczywistości” (1980), „Tam się spotkamy” (1988) i „Barwy świata” (2014). Tom wierszy „Wejście w sen” wydało Katowickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (1989). Utwory publikował także w wielu czasopismach literackich m.in.: „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Poglądach”, „Tak i Nie”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Kierunkach”, „Życiu i Myśli”, „Metaforze”, „Studencie”, „Tu i Teraz”, „Śląsku”, „Szczerbcu”, „Polsce Niepodległej”, „Plamie” i innych. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Katowice i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach.
Marek Zacharyasz był także wieloletnim działaczem Narodowego Odrodzenia Polski i współpracownikiem magazynu „Szczerbiec. Na szlaku idei”. Zmarł 2 maja 2024 roku.
Wiersze Marka Zacharyasza na portalu Nacjonalista.pl
Wiersze Marka Zacharyasza na portalu Nacjonalista.pl cz.II
*
południe mistrza Innocentego
mistrz Innocenty uciekał często
w cień klasztornego krużganka
- jakie dziwne – myślał -
jest wkraczanie słońca
we mnie -
dookoła życie
głos sygnaturki
i chwila cienia
w modlitwie
mistrz Innocenty w cieniu magnolii
czy życie którym żyję
jest właściwym życiem
czy byłem już kiedyś
i kim byłem
czy bóg którego wybrałem
to bóg właściwy
rozważał mistrz Innocenty
patrząc na drzewo magnolii
obsypane kwiatami
mistrz Innocenty i gwiazdy
pewnej czerwcowej nocy
mistrz Innocenty patrzył na gwiazdy
nad swoją głową
- czy moja ziemia jest taka
jak one – zapytał swoich myśli
w odpowiedzi usłyszał tylko
szum drzew
2 Komentarzy
Pingback: Śp. Marek Zacharysz (1940-2024) | Narodowe Odrodzenie Polski (NOP) - Nacjonalistyczna Opozycja
Pingback: Śp. Marek Zacharyasz (1940-2024) | Narodowe Odrodzenie Polski (NOP) - Nacjonalistyczna Opozycja