Dużo mówi się o piciu wody latem, szczególnie w upalne dni. Tymczasem zimą nasz organizm potrzebuje jej tyle samo, tyle że nie odczuwając pragnienia, często o tym zapominamy.
Bez wody można przeżyć tylko kilka dni. Organizm nie umie jej magazynować, dlatego trzeba dostarczać ją z zewnątrz. Do odwodnienia może dojść w przebiegu różnych chorób, na przykład biegunek. Na to istotne i zagrażające życiu powikłanie szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, ale może dotyczyć ono osób w każdym wieku i nie tylko latem. Niewystarczające nawadnianie może prowadzić do nieprawidłowego ciśnienia tętniczego, poczucia zmęczenia, gorszej pracy wszystkich narządów. To może zdarzyć się także zimą, bo kiedy za oknem temperatura spada to w domach dogrzewamy się kaloryferami czy kominkami, a to wysusza powietrze, podrażnia błony śluzowe i w konsekwencji ułatwia patogenom inwazję. Zimą nie odczuwamy pragnienia tak jak ciepłą porą, jednak organizm zużywa jej tyle samo. Pamiętaj więc, by jesienią i zima pić tyle samo co latem.
Woda stanowi bowiem ważny składnik każdej komórki naszego organizmu, składa się z niej krew, mózg a także mięśnie. Płyny umożliwiają minerałom dotarcie do komórek, a także usprawniają oczyszczanie ciała z toksyn. Woda chłodzi ciało, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka oraz izoluje od chłodu, gdy jest zimno. Jednym słowem odpowiada za utrzymanie stałej temperatury ciała.
Jak się nawadniać? Najzdrowsza jest woda. Ale wodę zawiera wiele produktów, które mogą stanowić część codziennych posiłków. Np. ogórki czy pomidory składają się z wody w ponad 95 proc. Do tego mają bardzo małą wartość energetyczną, a dużo cennych mikroskładników. Pomidory są bardzo bogate w potas, ponadto zawierają chroniący naczynia krwionośne likopen. Podobnie owoce jagodowe, jak truskawki, czy borówki dostępne teraz przez cały rok, zawierają około 90 proc. wody i wiele składników odżywczych.
Uśredniając, zakłada się, że zdrowa, dorosła kobieta powinna wypijać dziennie 2 litry wody, a mężczyzna powinien zwiększyć tę dawkę o kolejne 0,5 l. Jednak, aby prawidłowo nawodnić organizm powinniśmy rozłożyć w czasie spożywanie wody. Jeśli wypijemy za dużo na jeden raz, to możemy nie tylko chwilowo przeciążyć nerki, ale i spożyta przez nas woda zostanie wydalona natychmiast z organizmu.
Na podstawie: zdrowie.pap.pl
Najnowsze komentarze