Cały nakład tej książki wydany w Belgii został zniszczony. Jej Autora nie trzeba przedstawiać. Leon Degrelle – przed wybuchem drugiej wojny światowej belgijski działacz oraz publicysta katolicki i narodowo-radykalny, następnie dowódca walońskich ochotników na froncie wschodnim. „Gdybym miał syna, chciałbym, aby był taki jak ty”- miał powiedzieć o nim Adolf Hitler. Prezentowana pozycja, w właściwie jej pierwszy tom, to odmienne od obowiązującego spojrzenie na pierwszą wojnę światową i przyczyny wybuchu drugiej. Degrelle stawia tezę, iż to polityka zwycięzców, a zwłaszcza Traktat Wersalski, wyniosła do władzy szefa NSDAP i wygenerowała kolejny konflikt światowy. Na ponad 450 stronach mamy przedstawioną historię lat 1914-1919, pisaną przystępnym i żywym językiem, znanym chociażby z niezwykle popularnego „Frontu Wschodniego”. Całość uzupełniona jest licznymi cytatami z wypowiedzi najważniejszych postaci epoki, co pozwala Czytelnikowi na lepsze zrozumienie narracji Autora. W kontekście obecnych problemów związanych z imigracją, niezwykle interesujący jest rozdział „Mięso armatnie z kolonii”, poruszający kwestię wysyłania na front w Europie dziesiątek tysięcy Kolorowych z brytyjskich i francuskich kolonii w Afryce i Azji. Ludzie, którzy nie wiedzieli nawet dokładnie, przeciwko komu mają walczyć, ginęli tysiącami pod ogniem niemieckich dział i karabinów maszynowych. Elity polityczno-biznesowe niektórych państw mają sporo na sumieniu, a za ich decyzje płacą zwykli obywatele.
Choć dziś w wielu państwach demoliberalnych, podobnie jak wcześniej w sowieckiej strefie wpływów, za kwestionowanie pewnych „faktów” historycznych grożą represje, coraz częściej prawda wychodzi na światło dzienne. Ile jeszcze tajemnic kryje historia? Bez swobodnej dyskusji, bez poznania odmiennego punktu widzenia, nie uda się pokonać fałszywej polityki, której matką jest fałszywa historia. Czy tego chcemy czy nie, rok 1945 przyniósł upadek Europy i generalnie świata Tradycji. Polska z tej wojny wyszła przegrana, czego symbolicznym dowodem był brak zaproszenia Polskich Sił Zbrojnych na paradę zwycięstwa w Londynie w 1946 roku. Nie ma szans na odrodzenie, dopóki będziemy ulegać szantażowi „faszyzmu lub nazizmu” i nie przezwyciężymy strachu przed opiniami tych, którzy, tak jak Leon Degrelle, znaleźli się po drugiej stronie. Pozostaje tylko oczekiwać na kolejne tomy „Wieku Hitlera”.
Wydawnictwo: FINNA
Rok wydania: 2016
Format: 15,5×21 cm
ISBN: 9788365201621
Oprawa: Twarda
Zabójstwo, które mogło pozostać niczym innym, jak tylko oburzającym wydarzeniem w historii terroryzmu, miało zamiast tego w decydujący i katastrofalny sposób zaważyć na całym XX wieku. Spowodowało wybuch „Wielkiej Wojny” z lat 1914-1918, utorowało Sowietom drogę ku Rewolucji Październikowej w 1917 roku, umożliwiło Hitlerowi dojście do władzy w 1933 roku i późniejszą II wojnę światową, a przede wszystkim spowodowało konfrontację dwóch współczesnych gigantów — Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych, której konsekwencją, prędzej czy później, może być niszczycielska III wojna światowa. Zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony w Sarajewie w Bośni, w dniu 28 czerwca 1914 roku, które początkowo jeszcze jedną wiadomością z pierwszych stron gazet, pozornie skazaną na przeminięcie, jak jej podobne, po kilku dniach okaże się jednak owocem zawiłego spisku. Początkowo sprawa wydawała się ograniczona do Serbii i Austrii, dwóch notorycznie skłóconych ze sobą sąsiadów. Ale nie minęły cztery tygodnie, gdy stało się jasne, iż Serbowie, będący przedmurzem Bałkanów, byli sprytnie manipulowani przez panslawistów na rosyjskim carskim dworze.
Austria ze swej strony złączona była z Niemcami więzami sojuszu mitycznego i wojskowego. Z kolei rząd rosyjski związany był paktem wojskowym z władzami Francji, zdesperowanej by odzyskać Alzację i Lotaryngię, które Niemcy anektowały w 1871 roku. Ponadto, brytyjski establishment, w ciągu kilku ostatnich lat rozsierdzony wzrostem wpływów niemieckiej gospodarki i rozbudową niemieckiej floty, jeszcze bardziej zbliżył się do Francji i jej niedawnego rywala, Rosji. Tym samym powstały okoliczności sprzyjające kataklizmowi, którego furia miała w bezprecedensowy sposób wstrząsnąć Białym światem. W ciągu pięciu tygodni, dzięki kilku kulom wystrzelonym miernotę w sennym mieście na Bałkanach, wielkie europejskie potęgi skoczą sobie do gardeł.
W konsekwencji, ponieważ ani Potrójna Ententa Anglii, Francji i Rosji, ani Dwuprzymierze Niemiec i Austro-Węgier nie będą w stanie zmusić drugiej strony do ustąpienia, walczące państwa nie znajdą lepszego sposobu, niż wciągnięcie do rzezi kolejnych dziewiętnastu krajów. Dzięki obietnicom, równie fałszywym, co sprzecznym ze sobą, za pomocą tajnych porozumień, konkurujące państwa będą oferować dokładnie te same trofea wojenne dwóm, a czasami trzem różnym krajom. Miliony ludzi zostanie sprzedanych niczym na aukcjach, bez swej wiedzy i zgody, jako łup dla najbardziej zagorzałych przeciwników swych własnych narodów. Celem wzbudzenia nienawiści do Niemiec i wydźwignięcia jej do poziomu histerii, kraje Ententy oskarżać będą Niemcy o najbardziej odrażające okrucieństwa, kreując szaleńczą żądzę zemsty, która w połączeniu z krótkowzroczną chciwością i głupotą zwycięzców zrodzi w efekcie traktat wersalski. Układ ten, który zmiażdżył pierwszą potęgę Europy, Niemcy, pod ciężarem wstydu i reparacji wojennych, który amputował żywotne terytoria z ciała narodu i który uczynił go bezbronnym wobec wrogów wewnętrznych i zewnętrznych, w konsekwencji był skuteczny jedynie w tym, iż sprowokował nową i nieuchronną wojnę w Europie. Inteligentne mózgi Europy przewidziały następstwa traktatu jeszcze zanim został narzucony. Brytyjski premier David Lloyd George w 1919 roku uprzedzał w Pa-ryżu zwycięskie państwa: „Jeśli pokój zostanie zawarty na takich warunkach, stanie się zarzewiem nowej wojny”. I tak też się stało, gdyż bez traktatu wersalskiego byłoby niemożliwością, aby nieznany żołnierz piechoty, urodzony w Austrii i zahartowany w walkach na froncie zachodnim doszedł do absolutnej władzy w Niemczech. Adolf Hitler przyszedł na świat w Braunau am Inn, ale w sensie po-litycznym zrodził się w Wersalu. Dzień, w którym podpisano traktat, 29 czerwca 1919 roku, nie tylko zakończył I wojnę światową — zapoczątkował także II wojnę.
Leon Degrelle
Najnowsze komentarze