Sanockie zakłady „Autosan”, specjalizujące się w produkcji autobusów, zostały wystawione na sprzedaż. Obecnie zakład jest w stanie upadłości likwidacyjnej, a jego cena wywoławcza wynosi 56 mln zł. Jak wynika z ogłoszenia syndyka masy upadłościowej, przedsiębiorstwo sprzedawane jest w całości. Obecnie Autosanem zarządza syndyk, który ponownie zatrudnił ponad 360 osób z prawie 500-osobowej załogi. Zakład wciąż produkuje m.in. autobusy i realizuje kontrakty zawarte przed upadłością.
Autosan w upadłości likwidacyjnej znajduje się od początku października zeszłego roku. Wniosek o upadłość zgłosił zarząd spółki. Kilka dni później Grupa Sobiesław Zasada, do której należała spółka, poinformowała o sprzedaniu za symboliczną kwotę pakietu akcji Autosanu prywatnej osobie. Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Krośnie prowadzi śledztwo w sprawie upadłości fabryki.
Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 r. Od 2001 r. firma projektowała i produkowała elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z firmami PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego. Czy i on dołączy do pokaźnej grupy rodzimych firm z tradycjami, które dopiero w „wolnej” Polsce zmuszone były zamknąć swe zakłady?
Na podstawie: nowiny24.pl, wgospodarce.pl
Najnowsze komentarze