Niniejsza książka jest gruntownym przeglądem bogatego zasobu myśli formacji nacjonalistycznych w Polsce okresu rządów sanacji, okupacji i tuż powojennego na szerokim tle porównawczym. Stanowi też pewien wkład zagadnienie metodologii badań nacjonalizmów. Omawia poglądy polskich nacjonalistów na podstawowe zagadnienia polityczno-ustrojowe, geopolityczne, narodowościowe, cywilizacyjne, gospodarcze, społeczne, a nawet historiozoficzne.
Główne pytanie zawarte w treści książki dotyczy tego, czy i w jakim stopniu polski nacjonalizm był adekwatny do ogromu wyzwań wynikających z niezwykle trudnej sytuacji geopolitycznej kraju zagrożonego przez imperializm niemiecki i sowiecki. Czy rozwiązania proponowane zarówno przez zwolenników idei „Katolickiego Narodu Polskiego”, jak i inne ugrupowania, a w szczególności neopogańską Zadrugę, opierały się na realnych przesłankach, oraz czy miały szanse na realizację i akceptację Polaków?
Wydawnictwo von Borowiecky, stron 415, twarda oprawa.
20 marca 2014 o 23:34
Narodowy radykalizm czy Zadrugizm? Oto jest pytanie….. Muszę przeczytać.
22 marca 2014 o 11:05
@TB
Szczerze to obecnie można bardzo prosto odpowiedź na to pytanie, w czasach międzywojennych sytuacja społeczno-polityczna była bardziej napięta i trudniejsza niż obecnie, więc odpowiedź jest prosta, Narodowy-Radykalizm!!!
25 marca 2014 o 23:52
Zapraszamy do lektury recenzji książki:
http://www.myslkonserwatywna.pl/magdalena-zietek/bogumil-grott-dylematy-polskiego-nacjonalizmu-powrot-do-tradycji-czy-przebudowa-narodowego-ducha/