W swoim raporcie na temat upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych Geenpeace ostrzega, że wprowadzenie GMO w Polsce spowoduje uzależnienie rolników od firm produkujących materiał siewny oraz wzrost zużycia środków chwastobójczych.
W raporcie przedstawiono wyniki obserwacji upraw GMO w USA, gdzie rośliny zmodyfikowane genetycznie uprawia się już kilkadziesiąt lat. Tam po wprowadzeniu GMO produkcja żywności stała się droższa. Co więcej. Rolnicy zostali zmuszeni do zakupów coraz większej coraz silniejszych toksycznych środków opryskowych, więc środowisko naturalne zostaje skażone.
Doktor Charles Benbrook podkreśla iż jednym z największych problemów uprawiania przez rolników GMO odpornych na herbicydy, jest to, że chwasty uzyskują odporność na środki opryskowe. To z kolei wymaga od rolników stosowania coraz większych ilości tych środków. Doświadczenia z krajów stosujących GMO pokazują, że chwasty odporne na glifosad bardzo mocno się rozprzestrzeniają.
Również patenty na rośliny GMO uzależniają rolników od producentów tych nasion. W USA rolnicy są już całkowicie zależni od producentów i nie ma już powrotu do rodzimych nasion czy ich produkcji gdyż są one objęte patentami.
Raport pt. „Zmodyfikowane genetycznie uprawy odporne na opryski chemiczne. Prognoza dla Europy” przygotowal dla Greenpeace doktor Charles Benbrook./BK/
Na podstawie: polskieradio.pl
26 listopada 2012 o 18:58
http://www.youtube.com/watch?v=pdvxdC9NPB8