W Polsce średnio na gruźlicę choruje 21 osób na 100 tyś. Dla porównania u naszego zachodniego sąsiada ta średnia wynosi 4 na 100 tyś. Najbardziej niebezpieczna sytuacja pod względem zachorowalności jest w województwach: lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim. Tam zachorowalność jest powyżej średniej krajowej. We wschodnich województwach przyczyną choroby może być bliskości Ukrainy gdzie choruje 70 osób na 100 tyś.
Gruźlica płuc jest chorobą społeczną i przenosi się drogą kropelkową poprzez układ oddechowy. Jest chorobą potencjalnie śmiertelną. Zwiększone ryzyko wystąpienia gruźlicy dotyczy: chorych na AIDS, narkomanów, alkoholików, osób z osłabioną odpornością zależną od limfocytów T, bezdomnych i niedożywionych, osób po 65 roku życia. Oprócz tych wszystkich, do reinfekcji predysponują: długotrwała immunosupresja, stosowanie terapii kortykosteroidami, cukrzyca, chłoniaki, pylica.
Wypada mieć nadzieję, że na naszej wyspie dobrobytu tak zachwalanego przez polityków nie powtórzy się sytuacja opisana w wierszu W. Broniewskiego:
W każdym domu cuchnie podwórko,
w każdym domu jazgot i turkot,
błoto, wilgoć, zaduch, gruźlica.
Miła ulica.
Na podstawie: RMF24, Wikipedia, fragment wiersza Ulica Miła z poema.art.pl
Najnowsze komentarze