Instytut Ordo Iuris przygotował raport „Biała Księga Zielonego Ładu”, w którym opisuje proces tworzenia i wdrażania dokumentów składających się na Zielony Ład, od Porozumienia Paryskiego z 2016 r. aż do końca 2024 r. Instytut opublikował także raport na temat wpływu Zielonego Ładu na polską gospodarkę, szczególnie na kondycję finansową polskich rodzin.
W komunikacie pt. „Europejski Zielony Ład” z 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła jako cel Unii Europejskiej doprowadzenie do zerowej emisji gazów cieplarnianych w 2050 r. Natomiast rok później, Rada Europejska zatwierdziła zamiar ograniczenia produkcji gazów o 55% do roku 2030. Z kolei w 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet aktów prawnych pod nazwą „Gotowi na 55” („Fit for 55”). W tym samym roku zaprezentowano zasady Wspólnej Polityki Rolnej, co wywołało gwałtowne protesty rolników w wielu krajach Unii Europejskiej.
W „Białej Księdze” przedstawiono najbardziej dotkliwe w skutkach dla mieszkańców UE akty prawne składające się na Zielony Ład. Należy do nich rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzające zakaz rejestracji samochodów spalinowych od 2035 r. Eksperci wskazują też m.in. na dyrektywę PE i Rady wprowadzającą nowe standardy charakterystyki energetycznej budynków.
Koszty wprowadzenia forsowanych przez Unię rozwiązań szczegółowo omówione zostały w raporcie „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na kondycję polskich rodzin”. Koszty osiągnięcia przez Polskę gospodarki zeroemisyjnej do 2050 r. szacowane są na 90 mld euro rocznie, z czego ok. 20 mld będzie musiało pochodzić z dodatkowych środków. Nowych nakładów będą wymagały przede wszystkim transport, budownictwo i energetyka.
Odbije się to na sytuacji polskich rodzin. Dodatkowe koszty związane z nowymi normami dotyczącymi charakterystyki energetycznej budynku będą wynosiły w sumie ok. 24 tys. zł przy ogrzewaniu gazowym i ok. 39 tys. zł przy ogrzewaniu węglowym w ciągu 8 lat (2027-2035). Znacznie wzrosną także koszty podgrzewania wody czy zakupu paliw.
Publikacje na temat Zielonego Ładu zostały zaprezentowane na konferencji prasowej.
Historię wdrażania dokumentów składających się na Zielony Ład przedstawił dr Łukasz Bernaciński z Zarządu Ordo Iuris.
– Przygotowania do wprowadzenia „zielonej” polityki klimatycznej toczyły się przez dziesięciolecia. Natomiast 2016 rok to czas, kiedy polski parlament ratyfikował Porozumienie Paryskie, czyli dokument, który stał się bezpośrednią inspiracją utworzenia i wdrażania Zielonego Ładu – zaznaczył dr Bernaciński.
Z kolei Jędrzej Jabłoński – starszy analityk Ordo Iuris mówił o skutkach wprowadzenia Zielonego Ładu, w tym kosztach, jakie ponieść będą musieli Polacy.
– Co piątą złotówkę pochodzącą z naszych podatków trzeba będzie wydawać na realizację ideału Zielonego Ładu. Jest to najwyższy odsetek spośród państw Unii Europejskiej, wobec których zostały przeprowadzone szczegółowe badania. Polska będzie musiała za to zapłacić najwięcej – zauważył główny autor publikacji.
O konieczności uświadamiania obywateli i polityków na temat zagrożeń związanych z Zielonym Ładem mówił z kolei Olivier Bault – dyrektor Komunikacji Instytutu Ordo Iuris.
– Cieszymy się, że w ostatnim czasie nastawienie niektórych polityków do Zielonego Ładu staje się mniej ideologiczne. Uważamy, że jest to też nasz sukces. Mam nadzieję, że prezentowane dzisiaj publikacje przyczynią się do głębszej refleksji na temat Zielonego Ładu – zaznaczył.
Na podstawie: ordoiuris.pl
POBIERZ „BIAŁĄ KSIĘGĘ ZIELONEGO ŁADU” – LINK
POBIERZ RAPORT O WPŁYWIE ZIELONEGO ŁADU NA KONDYCJĘ POLSKICH RODZIN – LINK
Najnowsze komentarze