Metapolityczna i wychowawcza praca, jaką od wielu lat wykonują węgierscy bratankowie z Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (Ruch Młodych 64 Komitaty, HVIM) jest wzorem do naśladowania. Bez subkulturowej marginalizacji, bez kretyńskich masek i zamazywania twarzy rodem z kronik policyjnych, bez odbijania się od ściany do ściany zgodnie z wolą oficera prowadzącego. Obozy letnie dla młodzieży organizowane przez HVIM zapewniaja solidną szkołę ideową i nabycie cennych umiejętności dla każdego Politycznego Żołnierza. Treningi fizyczne, prelekcje, wykłady, wspólne modlitwy i posiłki – tak buduje się prawdziwą wspólnotę na lata. Jedynym z gości obozu był znany węgierski tradycjonalista Tibor Imre Baranyi, o którym pisaliśmy TUTAJ.
László Kolonits, członek zarządu organizacji i redaktor naczelny pisma „Duo Gladi” podkreślił:
Młodość zwykle charakteryzuje się nadmiarem energii, ale w naszym wieku energie te są pochłaniane przez próżność. Neutralność wartości i kryzys wartości modernizmu, który spowodował niepewność, zaczęły być obecnie zastępowane przez pseudo- i przeciwwartości ery postmodernistycznej. Dynamika młodości staje się niczym lub w najgorszym przypadku jest skierowana w stronę negatywnych celów.
Celem obciążenia fizycznego i związanego z nim obciążenia psychicznego jest stworzenie sytuacji liminalnych, przypominających niemal inicjację, podczas gdy trening duchowy zapewnia zbroję pozwalającą pozostać we właściwym kierunku i wspinać się w górę. Staramy się uświadomić obozowiczom, że każde inne działanie musi być poprzedzone działaniem wewnętrznym. Porządek w świecie zewnętrznym można zaprowadzić dopiero wtedy, gdy już stworzymy porządek w sobie. Jedną z najważniejszych części tego procesu jest rozbicie współczesnych przesądów – postępu, ewolucji, materializmu, pozytywizmu, demokratyzmu itp.
HVIM obok nacjonalizmu w ostatnich latach inspiruje się także tradycjonalizmem, w tym myślą Juliusa Evoli. Stąd z współpraca i dobre kontakty z przedstawicielami tej szkoły ideowej na Węgrzech. Organizacja wydaje wysokiej jakości pismo ideologiczne „Duo Gladi”, które śmiało można zestawić z polskim „Szczerbcem”.
https://www.hvim.hu
https://duogladii.hu/
Tibor Imre Baranyi
14 października 2024 o 10:55
Skoro tradycjonalistyczna, to chyba jednak kontr-rewolucja. Swoją drogą, ciekawe jak te węgierskie środowiska postrzegają i oceniają rządy Fideszu.
15 października 2024 o 23:27
Tradycjonalistyczna rewolucja to oksymoron.
16 października 2024 o 07:16
Największy dylemat życiowy konserwatysty