W 2022 roku niniejsze „Komentarze”, idąc za przykładem księdza należącego do FSSPX we Francji, przedstawiły przegląd 13 encyklik papieża Leona XIII (1878-1903) powstałych w latach 1883-1898 jako wskazówki dla Kościoła i świata oddalającego się od Pana Boga i zmierzającego ku stuleciu dwóch wojen światowych. Dziś mamy XXI wiek, a encykliki Leona XIII mogą być cenniejsze niż kiedykolwiek, jeśli tylko zwrócimy na nie uwagę. Poniżej znajduje się krótkie streszczenie encykliki Laetitiae Sanctae z 1893 roku, w której Leon pokazuje, w jaki sposób radosne, bolesne i chwalebne tajemnice różańca kolejno oświecają, pocieszają i wspierają nas w walce z nieszczęściami naszego wieku. Ogólne rozważania papieża Leona mogą dać wiele konkretnych zastosowań w modlitwie różańcowej.
Tajemnice radosne
Współczesnemu społeczeństwu zagraża rosnąca pogarda dla domowych obowiązków i cnót, które tworzą piękno pokornego życia. Z tego powodu możemy obserwować w rodzinach skłonność dzieci do uchylania się od naturalnego obowiązku posłuszeństwa wobec rodziców i ich niechęć do jakiejkolwiek formy traktowania, która nie jest pobłażliwa i zniewieściała.
* Na takie zło szukajmy lekarstwa w tajemnicach radosnych Różańca. Stańmy przed tym ziemskim i boskim domem świętości, Domem Nazaretańskim. Tutaj widzimy prostotę i czystość postępowania, wzajemny szacunek i miłość – nie fałszywą i przelotną – ale taką, która znajduje swoje życie i urok w ofiarnej służbie.
Tajemnice bolesne
Drugą złą cechą charakterystyczną naszych czasów jest pogarda dla cierpienia i chęć ucieczki od tego, co jest trudne lub bolesne do zniesienia. Coraz więcej ludzi marzy o fantastycznej cywilizacji, w której wszystko, co nieprzyjemne, zostanie wyeliminowane, a wszystko, co przyjemne, zostanie zapewnione. Przez to nieokiełznane pragnienie życia w przyjemności, umysły ludzkie słabną, i nawet jeśli nie poddają się całkowicie, stają się coraz bardziej zdemoralizowane i załamują się pod trudami życiowej walki.
* Potężnym środkiem odnowy naszej odwagi będzie niewątpliwie rozważanie tajemnic bolesnych z życia Naszego Pana. Widzimy w nich Chrystusa przytłoczonego smutkiem, tak że krople krwi sączą się z Jego żył niczym pot. Widzimy Go rozdartego biczami, ukoronowanego cierniem, przybitego do krzyża i potępionego głosem tłumu jako zasługującego na śmierć. Tutaj również kontemplujemy smutek Matki Najświętszej, której duszę przeszył miecz boleści. Widząc te przykłady męstwa, któż z nas nie czuje, że jego serce rozgrzewa się pragnieniem naśladowania ich?
Tajemnice chwalebne
Trzecim rodzajem zła jest to, które jest najbardziej charakterystyczne dla czasów, w których żyjemy. Ludzie współcześni gonią za fałszywymi dobrami tego świata w taki sposób, że myśl o ich prawdziwej ojczyźnie jest nie tylko odsuwana na bok, ale wyrzucana i całkowicie wymazywana z pamięci. Ludzie o cielesnym umyśle, którzy nie kochają niczego poza sobą, całkowicie tracą z oczu świat, który ma nadejść, i pogrążają się w najniższych głębinach degradacji.
* Z tego niebezpieczeństwa będą szczęśliwie uratowani ci, którzy rozważają w swoich umysłach tajemnice chwalebne. Tylko tutaj odkrywamy prawdziwy związek między czasem a wiecznością, między naszym życiem na ziemi a naszym życiem w niebie. I w ten właśnie sposób kształtują się silne i szlachetne charaktery.
Konkluzja papieża Leona – Pośród wielorakiego zła, które nęka współczesne społeczeństwo i wywiera presję na nasze życie, Różaniec Święty jest jakby uszytym na miarę środkiem, który oświeca, pociesza i wspiera nas w drodze do Nieba. Niech Maryja, Matka Boga i ludzi, sama twórczyni i nauczycielka Różańca, wyjedna nam jego szczęśliwe wypełnienie.
Kyrie eleison.
bp Richard Williamson
Zdjęcie: pexels.com
Źródło: https://fsspxr.wordpress.com
17 września 2023 o 12:44
Masoni walczą przeciwko światłu, więc tajemnica światła jest dobra przeciwko nim.