W ramach „Biblioteki Szczerbca” ukazała się kolejna ważna książka – „D’Annunzio. Piąta pora roku”, której autorem jest Leon Kosznicki.
Gabriele D’Annunzio – poeta, dramaturg, żołnierz, nacjonalista, faszysta, bohater Włoch, a przede wszystkim wizjoner, którego życie i działalność wymyka się do dziś prostym schematom ocen. Jego życie było jak poezja a poezja jak życie – tak najprościej można chyba scharakteryzować drogę D’Annunzia. W czasach mu współczesnych przyciągał do siebie ludzi różnych przekonań, budując wokół siebie świat wartości wyższych, które wcielał w życie. Autor książki, Leon Kosznicki, Belg polskiego pochodzenia, sam wybitny twórca, w okresie stworzenia przez D’Annunzia Regencji Carnaro (odrębnego państwa, którego sercem było miasto Fiume – obecnie Rijeka) należał do najbliższych współpracowników D’Annunzia, pełniąc funkcje szefa spraw zagranicznych.
*
Gabriele Michele Raffaele Ugo D’Annunzio urodził się 12 marca 1863 roku w Pescarze. Ojciec Gabriela zmienił nazwisko z Rapagnetta na D’Annunzio. Przyszły pisarz uczył się w Toskanii. Zadebiutował w 1879 tomikiem Primo Vere nawiązującym do klasycyzmu. Wsławił się brawurą, walcząc jako lotnik w czasie I wojny światowej. Pomimo sprzeciwu rodziny, poślubił księżniczkę Marię Hardouin di Gallese. Biografowie uważali jednak Elvirę Natalię Fraternali (w jego twórczości i korespondencji występująca jako Barbara Leoni lub Barbarella, żona hrabiego Leoni) za „jedyną miłość w życiu poety”. Jej osoby dotyczy część jego twórczości (Niezwyciężona, Triumf śmierci).
W swoich utworach wyrażał panteistyczną radość życia; jego twórczość przesiąknięta jest egotyzmem. Zdaniem Jana Tomkowskiego włoski odpowiednik Przybyszewskiego. Wpływ na jego twórczość wywarła filozofia Artura Schopenhauera i Friedricha Nietzschego. Interesował się również literaturą Dostojewskiego i Tołstoja, nie odnajdując jednak pełnego dla niej zrozumienia.
Podczas I wojny światowej służył w lotnictwie włoskim, m.in. latał na ciężkich bombowcach Caproni Ca.3, uczestnicząc w nalotach na bazy marynarki w Puli i Kotorze w sierpniu 1917. W 1918 roku był inicjatorem propagandowego lotu nad Wiedniem podczas którego zrzucono na miasto ulotki. Gabriele D’Annunzio często jest uważany za jednego z prekursorów włoskiego faszyzmu. Benito Mussolini zaczerpnął wiele z jego myśli, m.in. koncepcję wskrzeszenia Imperium Romanum. 12 września 1919 roku D’Annunzio na czele oddziałów ochotniczych dokonał zajęcia Fiume (obecnie Rijeka),co spowodowało wycofanie sprzymierzonych oddziałów francusko-brytyjsko-amerykańskich i proklamowanie Regencji Carnaro. D’Annunzio utrzymał się w mieście do 30 grudnia 1920 roku, pragnąc aby przyłączono Dalmację do Włoch. W późniejszym okresie drogi D’Annunzia i Mussoliniego rozeszły się, wskutek zdecydowanego sprzeciwu D’Annunzia wobec sojuszu Włoch z III Rzeszą. Zmarł 1 marca 1938 na zawał serca w Gardone Riviera.
*
Patronem medialnym książki jest Dziennik Narodowo-Radykalny Nacjonalista.pl.
Do kupienia:
1. Sklep Archipelag – kliknij!
*
Gabriele D’Annunzio: „Krucjata przeciwko kaście lichwiarzy”
Gabriele D’Annunzio: Może tak, może nie
„Szczerbiec” jest jedynym pismem o profilu narodowo-radykalnym i tradycjonalistycznym na krajowym rynku wydawniczym. Zwalczamy bezkompromisowo wszystkich, którzy sprzeciwiają się idei Polski Narodowej. W ramach „Biblioteki Szczerbca” wydawane są książki, które powinien przeczytać każdy nacjonalista. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt wykonują swoją pracę non-profit w wolnym czasie – nie ma u nas „wierszówek” lub „etatów”. Nie korzystamy z dystrybucji za pośrednictwem sieci kontrolowanych przez wielki kapitał. Jeśli chcą Państwo wesprzeć finansowo „Szczerbca” i kolejne wydawnictwa prosimy o darowizny:
Instytut Trzeciej Pozycji
Numer rachunku: 98 1600 1462 1813 2684 4000 0001
w tytule wpisać „Projekt Szczerbiec”.
6 czerwca 2023 o 19:35
Nieźle, w krótkim czasie po zajebistym numerze „Szczerbca” wydane 3 książki. A „życzliwi” i „konkurencja” dalej naklejki? LOL
17 czerwca 2023 o 23:57
Czy pisma Gabriele d’Annunzio nie znalazły się na Indeksie?
18 czerwca 2023 o 00:00
I inna ważna kwestia. Jak wyglądały jego relacje z masonerią (Wielki Wschód Włoch, od 1908 mistrz Wielkiej Loży Obrządku Szkockiego we Włoszech)?
15 lipca 2023 o 10:38
Czyta się świetnie. Uznanie dla Instytutu Trzeciej Pozycji za wydawanie tak różnorodnej literatury.