Delegalizacja narodowo-rewolucyjnego Bastion Social przez kumpli Macrona paradoksalnie przyniosła dobre owoce. Zamiast jednej powstało wiele świetnych organizacji. Jedną z najbardziej ciekawych jest Tenesoun – stowarzyszenie działające na terenie Prowansji w miastach Aix-en-Provence i Orange. Działacze mocno podkreślają swoją lokalną tożsamość, co nie przeszkadza im jednocześnie w walce o Francję i Europę. Takie zresztą od początku były założenia identytaryzmu i wielu ruchów NR.
Tenesoun dysponuje dużym lokalem, gdzie można nie tylko spotkać się z innymi nacjonalistami lub wysłuchać ciekawych wykładów, ale także skosztować lokalnych potraw i piwa oraz skorzystać z biblioteki. Na terenie nieruchomości prowadzony jest także wspólnotowy ogród. Organizacja wydaje swoje własne pismo – Tenesoun Mag – oraz tematyczne broszury poświęcone konkretnym zagadnieniom. Chętni mogą wziąć udział w kursach języka oksytańskiego (prowansalskiego) i potrenować boks na osobnej sali. Wszystko to finansowane jest przez zaangażowanych nacjonalistów, a nie wiecznych narzekaczy, którzy zawsze znajdą usprawiedliwienie własnej bierności.
Pierwszym dużym wydarzeniem w historii Tenesoun była konferencja „Frédéric Mistral – une terre, un peuple”, poświęcona wybitnemu pisarzowi i poecie tworzącemu w dialekcie prowansalskim języka oksytańskiego. Zgromadziła ponad 180 osób, co jest ogromnym sukcesem i kamieniem milowym w rozwoju organizacji.
Prowansja, Francja, Europa. Lokalizm, nacjonalizm, europejska rewolucja.
Najnowsze komentarze