Corneliu Codreanu. Legion Michała Archanioła i Żelazna Gwardia to jego dzieła. Nie ma takiej drugiej postaci, która zachwyciła powojenne ruchy nacjonalistyczne w Europie i obu Amerykach. Każda poważna i szanująca się organizacja narodowo-rewolucyjna ma w dorobku przynajmniej jedną książkę poświęconą Kapitanowi i jego ideowemu dziedzictwu oraz dziesiątki konferencji i artykułów na temat Ruchu Legionowego. Narodowe Odrodzenie Polski wydało „Żelazną Gwardię”, Serbska Akcja tłumaczenie „Dla moich Legionistów”, Włosi i Hiszpanie przetłumaczyli praktycznie wszystko, co wyszło spod pióra Codreanu.
Chrześcijańskie jądro doktryny Codreanu, jeśli wyrazimy je we współczesnej formie, uczyni ją uniwersalną. Od Wysp Brytyjskich do Bułgarii, od Serbii do Norwegii – legionowa idea Kapitana staje się prawdziwym źródłem natchnienia dla ruchów narodowych. Jego idee są tak porywające, że powszechnie uważa się Corneliu Zelea Codreanu za patrona nowoczesnego nacjonalizmu. W odróżnieniu od zagranicznego odbioru tej wielkiej idei, państwo rumuńskie „nagrodziło” Kapitana latami więzienia, prześladowaniami i w końcu męczeńską śmiercią.
Ovidiu Gules, „Podstawą odrodzenia są zasady chrześcijańskie”
W rocznicę talmudycznego mordu na Corneliu Codreanu i jego 13 Legionistach uroczystości w słynnym Lesie Tâncăbești zorganizowali nacjonaliści z Fundația Ion Gavrilă Ogoranu. Nad wszystkim jak zwykle czuwał niesamowity Florin Dobrescu, który od kilkudziesięciu lat przywraca idee Wysłannika Archanioła. W wydarzeniu wzięli udział rumuńscy nacjonaliści z Asociația Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei, Fundatia Buna Vestire, Asociaţia Noua Dreaptă, Asociaţia Frăția de Cruce Valeriu Gafencu, Cruciada Românismului, Asociaţia 41 pentru România, a także delegacje z Francji (Les Nationalistes), Bułgarii (Bułgarski Związek Narodowy, Български Национален Съю) i Czech.
Wieczorem w biurze Fundacji Ogoranu odbyło się spotkanie rumuńskich, francuskich, czeskich i bułgarskich nacjonalistów, które było poświęcone rozwojowi współpracy oraz strategiom walki w obronie chrześcijańskiej Europy.
Swoje własne obchody w przepięknej oprawie zorganizowała prawosławna organizacja Frăția Ortodoxă „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință”. Całość miała charakter przede wszystkim religijny – wszystko z uwagi na prawo ustanowione przez koszernych demokratów, które zakazuje „propagowania” na gruncie politycznym wszystkiego, co związane jest z Ruchem Legionowym.
Przypomnijmy upamiętnionych męczenników:
Corneliu Zelea Codreanu, Kapitan Ruchu Legionowego
Nicadorii
Nicolae Constantinescu
Ion (Iancu) Caranica
Doru Belimace
Decemvirii
Ion Caratănase
Iosif Bozântan
Ștefan Curcă
Ioan Pele
Ioan Gh. State
Ioan Atanasiu
Gavrilă Bogdan
Radu Vlad
Ștefan Georgescu
Ioan Trandafir
W Treviso działacze narodowo-rewolucyjnej Forza Nuova w hołdzie twórcy Żelaznej Gwardii zorganizowali koncert zespołu Daspo.
W Rzymie włoskie grupy narodowo-rewolucyjne – Azione Frontale, Comunità Militante Colleverde, Comunità Militante Raido, Generazione Popolare i Passo Dopo Passo Morlupo – wspólnie oddały hołd Kapitanowi organizując wieczór pamięci podczas którego odczytywano fragmenty jego książek („Dziennik więzienny”, „Podręcznik dowódcy gniazda”) oraz akt sądowych z procesu.
W Polsce tradycyjnie już rocznicę śmierci Codreanu upamiętniła w świecie realnym jedna organizacja. Dla działaczy Narodowego Odrodzenia Polski Kapitan jest prawdziwym i rzeczywistym wzorem do naśladowania.
29 grudnia 2022 o 15:28
Presente!
29 grudnia 2022 o 21:51
Kochać okopy, gardzić salonami!
2 stycznia 2023 o 19:35
Kiedy jego autobiografia stanie się lekturą obowiązkową w szkole – będziemy wiedzieli, że wróciła Wolność!
4 stycznia 2023 o 11:48
Nie zapomnimy o Kapitanie!