Portal Nacjonalista.pl od początku był forum prezentacji różnych idei, bo wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś z punktu widzenia wspólnoty narodowej ma coś wartościowego do powiedzenia na temat społeczeństwa, gospodarki, ochrony środowiska i tak dalej, to nie można a priori odrzucać osoby, bo to „prawak, lewak czy cyklista”. Nasz nacjonalizm nie może bać się konfrontacji ze światem. Misjonarze idei NR nie mogą być sekciarzami, którzy robią coś dla samego robienia. Oczywiście uczymy się na błędach przeszłości i z pewnością nie będzie w naszych mediach jakiejkolwiek promocji subkulturowych środowisk zainteresowanych jedynie negacją, plotkarstwem i rewiami mody, zaś na gruncie Zasad prezentujących podejście właściwe stepowi, a nie cywilizacji łacińskiej. W Polsce są setki, jeśli nie tysiące wspaniałych ludzi, którzy nie boją kontaktów z ruchem nacjonalistycznym, a z których wiedzy i doświadczenia możemy skorzystać. Naszym wspólnym celem jest przecież służba Bogu, Narodowi i Ojczyźnie. Ważna uwaga – nie można wykluczyć z potencjalnego współdziałania osób niewierzących pod warunkiem, że nie atakują naszej Wiary i fundamentów nacjonalizmu.
Projekt Konfrateria Idei „Axis” witamy z zadowoleniem i nadziejami. Dostrzegamy w nim pewną inspirację dokonaniami narodowych rewolucjonistów z Włoch i Francji, którzy od lat organizują swoiste rynki wymiany opinii i poglądów pomiędzy ludźmi dobrej woli. Francuska Academia Christiana jest tutaj prawdziwym wzorem do naśladowania. W Polsce taką pierwszą próbą była konferencja programowa „Państwo narodowe w epoce globalizmu”, jednak podobne inicjatywy nie były kontynuowane w kolejnych latach. „Axis” musi to zmienić. Niech idee krążą!
Academia Christiana – kuźnia kadr francuskiego nacjonalizmu i identytaryzmu
Konferencja programowa nacjonalistów: „Państwo narodowe w epoce globalizmu”
*
Życie publiczne kształtują idee. To one kreślą granice, w jakich przebiega życie wspólnot. Od ich wartości zależy jakość narodowego bytu, albowiem to idee kierują losami świata. Tragedią współczesności jest zdominowanie przestrzeni intelektualnej, a w konsekwencji życia publicznego, przez wyjałowioną z refleksji magmę prostactwa i materializmu, pchającą poszczególne narody i społeczeństwa do upadku – w każdej dziedzinie życia. Koniecznością jak najbardziej praktyczną staje się dziś więc odrodzenie nie tylko samych idei, ile systemu myślenia w kategoriach wykraczających poza bezwolne konsumowanie stanu zastanego. Temu zadaniu ma przynajmniej częściowo sprostać program Konfrateria Idei AXIS. Uruchomiony przez Narodowe Odrodzenie Polski realizowany jest przez pismo „Szczerbiec. Na Szlaku Idei”, Dziennik Narodowo-Radykalny „Nacjonalista.PL” oraz Wydawnictwo 3DOM.
Pierwszy wykład, jeszcze o charakterze zamkniętym, poświęcony został życiu i myśli Władysława Studnickiego. Wprowadzenie wygłosiła dr Marzena Dobner (tekst TUTAJ), zaś prelegentem głównym był dr Gaweł Strządała – wykładowca publiczny i doktor nauk politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, adiunkt Uniwersytetu Opolskiego (w latach 2010-2013), autor m.in. publikacji Niemcy w myśli politycznej Władysława Studnickiego (Opole 2011), członek redakcji pisma „Templum Novum” i współorganizator Sympozjonów Europejskich (jedno z takich spotkań, z udziałem m.in. prof. Jacka Bartyzela, odbyło się w Stroniu Śląskim).
Dr. Strządała w swoim wystąpieniu, zatytułowanym „Od socjalizmu do nacjonalizmu – ideowa ewolucja Władysława Gizberta-Studnickiego”, w niestereotypowy, obiektywny sposób przedstawił rozwój myśli autora książki „Wobec nadchodzącej II wojny światowej”. Poruszył m.in. fascynację Studnickiego socjalizmem w młodości, a także wpływ dynamiki zmian międzynarodowych na rozwój jego koncepcji współpracy między narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Prelegent zaakcentował też niezwykłą odwagę, bezkompromisowość myślową i moralną Władysława Gizberta-Studnickiego w obronie swoich koncepcji, nawet za cenę ostracyzmu społecznego i politycznego. Po spotkaniu odbył się otwarty panel dyskusyjny.
Marzena Dobner: Myśl Władysława Studnickiego i aktualne wyzwania
Kolejne spotkanie AXIS, już o charakterze otwartym, zaplanowane zostało na 10 grudnia 2022: „Tradycja na krańcach czasów. Abp Jan Paweł Lenga i przyjaciele”, z udziałem abpa Lengi i współczesnych polskich autorów, m.in. Stanisława Krajskiego, Michała Krajskiego, Radosława Patlewicza, Ewy Marcinkowskiej, Miry Modelskiej-Creech, Filipa Podstawskiego, Anny Mandreli. Będzie to również dzień promocji nowości wydawniczych: ks. Anthony’ego Cekady „Problemy z ważnością nowych święceń biskupich” (Biblioteka „Szczerbca”) oraz abpa Carlo Maria Vigano „Deum Sequere” (Wydawnictwo 3DOM).
25 listopada 2022 o 00:01
Oby projekt się rozwinął! Przy okazji sporo osób ma nadzieję, że NOP w końcu zerwał wszelkie relacje z tym szturmowo-autodebilcznym syfem
16 grudnia 2022 o 17:19
Czy planowana jest współpraca z innymi środowiskami narodowymi w ramach tego projektu?
18 grudnia 2022 o 23:23
Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi środowiskami, które wniosą wartość dodatnią w ramach konkretnych paneli tematycznych – również z niewielką częścią środowiska narodowego.