W 1997 roku „Władca Pierścieni” został ogłoszony przez czytelników z ojczyzny Szekspira największym dziełem literackim XX stulecia napisanym w języku angielskim. Tolkien może być uznawany za najpopularniejszego pisarza, jednak często bywa nie rozumiany. Nieraz uważa się jego twórczość literacką za ucieczkę od rzeczywistości. Joseph Pearce twierdzi, że jest wręcz przeciwnie, że dzieła Tolkiena mocno nawiązują do świata w którym żył on naprawdę i nie był to bynajmniej świat zrodzony w jego wyobraźni. J.R.R. Tolkien widział swoją pracę pisarską jako dowód na silny związek z bieżącymi sprawami świata. Książka niniejsza mocno osadza Tolkiena i jego twórczość w konkretnych czasach, przedstawiając wpływ, jaki wywarł na innych pisarzy, takich jak C.S. Lewis, a także wpływ, jaki wywarli oni na niego (na przykład grupa literacka Inklingów). Pozwala także zrozumieć zarówno człowieka, jak i mit, który stworzył.
Joseph Pearce w młodości był działaczem brytyjskiego National Front. Jest autorem biografii wybitnych pisarzy – Belloca, Chestertona czy Sołżenicyna – oraz wielu opracowań i tekstów poświęconych twórczości J.R.R. Tolkiena.
Można powiedzieć, że Tolkien jest człowiekiem niezrozumianym, ponieważ jest człowiekiem przemityzowanym. Pojmował on mit w sposób, który aż do dziś dnia nie został uchwycony przez krytyków. I właśnie to nieporozumienie stanowi źródło ich klęski w pojmowaniu jego dzieł. Dla większości współczesnych krytyków mit to zaledwie inne określenie kłamstwa czy fałszu, coś, co z natury swojej jest nieprawdą. Dla Tolkiena mit miał przeciwny sens. Był jedynym sposobem na wyrażenie w zrozumiałej formie pewnych transcendentnych prawd.
Joseph Pearce – Podróż Bilba. Chrześcijańskie przesłanie Hobbita
Joseph Pearce: Tolkien, Shire i dystrybucjonizm
Najnowsze komentarze