Brytyjski arystokrata Arthur Ponsonby w napisanej w 1928 roku książce „Falsehood in War-time, Containing an Assortment of Lies Circulated Throughout the Nations During the Great War” opisał techniki propagandy stosowane przez walczące strony. Z tego dzieła pochodzi słynny cytat: „Jeśli wybucha wojna, prawda jest pierwszą ofiarą”. Belgijska profesor Anne Morelli podsumowała w 2001 roku tezy Ponsonby’ego podając 10 zasad stosowanych przez strony zaangażowane w konflikt zbrojny:
1. My nie chcemy wojny.
2. Za wojnę w całości odpowiada druga strona.
3. Wróg to zło i diabeł wcielony.
4. Bronimy szlachetnej sprawy, a nie naszych interesów.
5. Wróg celowo popełnia okrucieństwa, nasze są tylko przypadkowe.
6. Wróg używa zakazanej broni.
7. Mamy niewielkie straty, a straty wroga są ogromne.
8. Uznani artyści i intelektualiści popierają naszą sprawę/stronę.
9. Nasza sprawa jest święta.
10. Wszyscy, którzy wątpią w naszą propagandę, to zdrajcy.
Wojny XXI wieku mają charakter hybrydowy, a więc obok działań konwencjonalnych zawierają szeroko rozumiany element informacyjny (propaganda w telewizji, ale przede wszystkim w mediach społecznościowych). Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w kontekście doświadczeń z opowieściami o „broni masowego rażenia w Iraku”, „mordowaniu noworodków w Kuwejcie przez żołnierzy irackich”, „czeczeńskich zamachach w Rosji w 1999 roku”, „Niemcach mordujących polskich oficerów w Katyniu”, „uzdolnionych pilotach z 11 września” etc.
Na podstawie: nacjonalista.pl/salon24.pl
4 lipca 2022 o 17:15
zasada 11: Nasze bomby nie zabijają kobiet i dzieci. zasada 12: nasze obiekty woskowe zasługują na ochronę, ich miasta są w całości obiektami wojskowymi