Gdyby wierzyć tzw. antyfaszystom i innym oszustom, w przypadku Narodowego Odrodzenia Polski mamy do czynienia z „nazistami, rasistami i tak dalej”. Zostawmy jednak na boku paranoje zawodowych kłamców i skupmy się na faktach. Z pomocą przychodzą nam liczne artykuły naukowe poświęcone ideom narodowych radykałów. W jednym z nich czytamy:
Nurt narodowo-radykalny, do którego nawiązuje NOP, akceptował koncepcję „Katolickiego Państwa Narodu Polskiego”. Rozpatrywane środowisko polityczno-ideowe od początku swego istnienia było przywiązane do wartości katolickich, zaś wątki Tradycji katolickiej pojawiały się w publicystyce NOP dopiero w latach 90. XX stulecia. Powodem takiego stanu rzeczy było dominujące przed rokiem 1989 przekonanie, iż Kościół Katolicki jest jedyną zorganizowaną siłą opozycyjną względem władz PRL, stąd też kontestowanie jego nauki byłoby postrzegane jako walka z Kościołem.
Definiując swe podstawowe zasady i cele, Narodowe Odrodzenie Polski deklaruje pracę dla rozwoju narodu polskiego, pozostającą w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego. Rozpatrując zagadnienie tradycjonalizmu, należy zwrócić uwagę na zawarte w powyższym cytacie podkreślenie niezmienności praw Bożych oraz ich prymatu w życiu społeczno-politycznym. Tym samym wszelkie postulaty o konieczności zmodernizowania magisterium Kościoła czy też dostosowania go do wymogów współczesności zostały przez NOP jednoznacznie odrzucone.
Publikacje dotyczące roli katolicyzmu w życiu narodu, a także zagrożeń duchowych i ideowych dla współczesnego Kościoła zaczęły ukazywać się w „Szczerbcu” jeszcze przed przejęciem tego tytułu przez NOP. Wyrazem zaangażowania NOP w ruch tradycjonalistyczny, oprócz stałego udostępnienia łamów swego pisma dla tej tematyki, jest również odprawianie Mszy wszech czasów w ramach współorganizowanych obozów „Trzeciej Pozycji”, a także propagowanie „Modlitwy św. Piusa V” w ramach akcji „Modlitwa za wiarołomnych żydów”. NOP aktywnie sprzeciwiał się również zagrożeniom nowej liturgii wynikającym – w ocenie tej partii – z wpływów protestantyzmu, liberalizmu i modernizmu.
Tradycja katolicka jest inspiracją dla ideologii Narodowego Odrodzenia Polski, wyraźnie determinując całokształt myśli społeczno-politycznej.
Na podstawie: nacjonalista.pl/”Wątek Tradycji Katolickiej w myśli politycznej i publicystyce Narodowego Odrodzenia Polski”
5 sierpnia 2021 o 16:37
Pytanie. Czy NOP jako organizacja opowiada się za jakimś konkretnym nurtem Tradycji Katolickiej?
3 września 2021 o 19:48
Nie, takie zagadnienia każdy musi rozstrzygnąć w zgodzie z własnym sumieniem, a przede wszystkim po gruntownych analizach teologicznych. Nie wyobrażam sobie, aby w tak fundamentalnych sprawach decyzje były podejmowane np. poprzez kierowanie się jakimiś antypatiami/sympatiami personalnymi etc. Były przez pewien czas związane z NOP osoby, które usiłowały narzucić innym swoje stanowisko w tej sprawie. Na szczęście są już wspomnieniem – nie zrozumiały jednej, kluczowej sprawy – NOP jest organizacją polityczną.