Nasze symbole zawsze ostatecznie zwyciężają. Z dobrych źródeł wiemy, że w lokalnej redakcji Wyborczej zgrzytają do dziś pejsami (pozdrawiamy wszystkich z poczuciem humoru). Sąd Okręgowy w Częstochowie zmienił wyrok I instancji i prawomocnie uniewinnił Grzegorza C. od publicznego „propagowania ustroju faszystowskiego”. Doniesienie do częstochowskiej prokuratury o wywieszeniu 2 maja 2018 r. na balkonie bloku na Rakowie biało-czerwonej flagi z wpisanym w nią krzyżem celtyckim trafiło do zespołu zwalczającego szeroko pojętą „mowę nienawiści” w Prokuraturze Rejonowej (tak wygląda „reforma” systemu sprawiedliwości w praktyce).
Prokuratura, posiłkując się opinią biegłej sądowej z zakresu lingwistyki kryminalistycznej Jadwigi Stawnickiej, skierowała do sądu akt oskarżenia. Sąd rejonowy uznał nieprawomocnie, że Grzegorz C. propagował publicznie faszyzm i na podstawie art. 256 par. 1 i 2 skazał go na 2,5 tys. zł grzywny oraz pokrycie kosztów procesu (ponad 5 tys. zł). Obrońca oskarżonego wniósł apelację do Sądu Okręgowego w Częstochowie – dowodząc m.in., że w I instancji nie udowodniono, aby krzyż celtycki był jednoznacznie i stanowczo w literaturze przedmiotu określany jako symbol faszystowski. W 2019 r. w Białymstoku w sprawie podobnej do częstochowskiej – tam flaga z krzyżem celtyckim wisiała na balkonie obok biało-czerwonej – organa ścigania w ogóle odmówiły zajmowaniem się problemem.
4 marca 2021 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok zmieniający orzeczenie sądu rejonowego. Grzegorz C. został uniewinniony. W ustnym uzasadnieniu sędzia Agnieszka Radojewska podkreśliła między innymi, że „propagowanie faszyzmu” musi być intencjonalne, a więc zakładające przez sprawcę, że będzie przekonywał do tej ideologii swych odbiorców.
Wieloletnie batalie sądowe działaczy i sympatyków NOP przed sądami przynoszą skutki. Krzyż Celtycki jest nie tylko symbolem europejskich narodowych rewolucjonistów, ale także Tradycji.
W dniu 25 października 2011 roku Wydział Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie zarejestrował krzyż celtycki jako symbol partyjny Narodowego Odrodzenia Polski. W kwietniu 2012 roku decyzja wpisania do ewidencji kolejnych symboli Narodowego Odrodzenia Polski została cofnięta po apelacji przez wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd uzasadnił takie postanowienie faktem, że NOP ma już zarejestrowane szereg symboli (m.in. falangę), a dodanie kolejnych do tego pocztu mogłoby utrudnić ustawowy wymóg rozpoznawalności partii. Wobec powyższego dodatkowe symbole Narodowego Odrodzenia Polski (w tym krzyż celtycki) są nadal legalne i podlegają ochronie autorskiej, jednak ich dopisanie do symboli partyjnych nie jest możliwe z powodu posiadania ich zbyt dużej liczby. Krzyż Celtycki w zgłoszonej formie (patrz obrazek poniżej) jest własnością Narodowego Odrodzenia Polski.
Na podstawie: nacjonalista.pl/GW
Prokuratura: Krzyż celtycki nie propaguje zakazanych ideologii
Ministerstwo Sprawiedliwości: Krzyż Celtycki i hasło „Biała Duma” są legalne!
Policja i prokuratura: Krzyż Celtycki to nie rasizm lub „mowa nienawiści”
17 marca 2021 o 13:34
Gratulacje dla Grzegorza i jego obrońcy!
29 listopada 2021 o 19:44
Mam nadzieję, że rozumiecie, że celtowie to są nasi odwieczni wrogowie słowiańszczyzny. Ale chyba się tylko łudzę. Kolejne celtyckie POpłuczyny po konfabulacji…
7 grudnia 2021 o 17:19
„celtowie to są nasi odwieczni wrogowie słowiańszczyzny”.
Powiedz, że pisałeś swój komentarz po pijaku, bo naprawdę nie chce mi się wierzyć, że ktoś z IQ większym niż 90 mógł napisać coś podobnego. Choć w sumie nie zdziwiłoby mnie to.
19 kwietnia 2023 o 21:15
Koment Widerstanda bezcenny