Przemysłowe rolnictwo i pozbawiona racjonalności gospodarka leśna prowadzą zawsze do katastrofy. Uprawa pojedynczych gatunków roślin na dużych powierzchniach zaburza cykle wodne, zagraża ekosystemom, zwiększa ryzyko powodzi, suszy, a nawet huraganów. Takie ostrzeżenie sformułował na łamach „Nature Geoscience” zespół 30 naukowców z 11 krajów.
W leśnych i rolniczych monokulturach, w których na dużym obszarze rośnie jeden gatunek (np. soja, kukurydza czy sosna), dochodzi natomiast do zaburzenia cieków wodnych i cykli parowania. Pogarsza się wilgotność gleby i zwiększa stopień jej erozji. Obniża się też jakość wód gruntowych, a wszystko to przyczynia się do obniżenia ekologicznej odporności całego rejonu. „Kiedy modyfikujemy krajobraz, aby walczyć ze zmianami klimatu czy zaspokoić potrzeby żywieniowe i energetyczne ludzkości – musimy robić to mądrze” – podkreśla jedna z głównych autorek publikacji, prof. Irena Creed z kanadyjskiego University of Saskatchewan. – „Musimy naśladować naturę i nie polegać tylko na kilku gatunkach roślin uprawnych czy drzew, ale wprowadzić bioróżnorodność. Jeśli zmniejsza się ją, wybierając tylko kilka zbóż – naraża to cały ekosystem”.
Bioróżnorodność jest dla człowieka korzystna z wielu względów. Jeśli chodzi o wodę, może mieć ona znaczenie nawet ze względu na sposób rozwoju części korzeniowej roślin. Kiedy na danym terenie występuje wiele gatunków roślin – w praktyce oznacza to, że ich korzenie zapuszczają się w glebę na różną głębokość, a to zwiększa możliwości szaty roślinnej związane z wykorzystaniem zasobów wilgoci w glebie. Badacze twierdzą też, że plantacje drzew uprawianych na drewno mogą ograniczyć, a nawet zatrzymać przepływ w ciekach wodnych, doprowadzić do zasolenia lub zakwaszenia gleby i wzrostu zagrożenia pożarami. Zwracają oni uwagę na przypadki wielu silnie uregulowanych rejonów, które sztucznie stworzono w miejscu mokradeł. Utrata różnorodności biologicznej doprowadziła tam do zwiększenia częstości i nasilenia zarówno powodzi, jak i susz. Pogorszyła się tam również jakość wody.
Flora, fauna i wszelkie szlaki wodne świata są ze sobą powiązane w sposób dynamiczny i kompleksowy, co pozwala istnieć rodzajowi ludzkiemu. Zaś te wzajemne stosunki mają kluczowe znaczenie dla wszystkich narodów i kultur. Trzecia Pozycja będzie działać na rzecz ograniczenia wyniszczania naszego wspólnego domu przez zachłanność kapitalistycznych korporacji, manię uprzemysławiania marksistów, chciwość międzynarodowych banków i przez zagrażających wolności adwokatów Zjednoczonego Świata. Człowiek posiada oczywiście prymat nad naturą, ale musi ją traktować jako podarunek, który ma zostać przekazany przyszłym pokoleniom.
Na podstawie: forsal.pl/nacjonalista.pl
28 września 2020 o 14:20
„Wieloletnia monokultura ujemnie wpływa na zachwaszczenie, choroby, szkodniki oraz plonowanie kukurydzy.
Uprawa roli niezaprzeczalnie stanowi integralną część agrotechniki, a jej bezpośredni wpływ na agrofitocenozę oraz plonowanie rośliny uprawnej jest czynnikiem silnie kształtującym występowanie agrofagów. Niewątpliwie istotnym czynnikiem, który bezpośrednio kształtuje agrofitocenozę a pośrednio wpływa na plonowanie kukurydzy są uproszczenia uprawowe (w szczególności całkowite zaniechanie uprawy), gdyż powodują najczęściej zmianę warunków fizycznych, chemicznych czy biologicznych, co w konsekwencji przekłada się później na wzrost i plonowanie kukurydzy ale również posiada bardzo duży wpływ na rozwój samych agrofagów (chwastów, chorób i szkodników).”
https://raportrolny.pl/zagrozenia-uprawy-w-monokulturze/
28 września 2020 o 14:27
„Ocieplenie klimatu zagraża rolnictwu i bezpieczeństwu żywnościowemu, generując ogromne koszty dla gospodarek. Jednocześnie to właśnie działalność rolnicza wpływa w ogromnym stopniu na zmiany klimatyczne, odpowiadając za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych. Sposób gospodarowania ziemią musi się zatem zmienić.
O tym, jak ogromny wpływ na losy naszej planety ma rolnictwo, przekonaliśmy się ostatnio, gdy jesienią płonęła Puszcza Amazońska. Brazylijscy obrońcy przyrody nie mieli wątpliwości, że tragedię wywołały celowe podpalenia, których celem jest zwiększanie przestrzeni pod obszary rolne.
Rozpaczali, że „płuca Ziemi”, zamiast neutralizować masowo gazy cieplarniane, giną, aby umożliwić rozwój hodowli bydła i uprawy soi. Brazylia jest dziś największym światowym eksporterem wołowiny (a krowy hodowane są właśnie na obszarach wyciętej puszczy) oraz drugim największym producentem soi (której 80 proc. jest przeznaczane na paszę dla bydła). Popyt jest coraz większy, ponieważ po nałożeniu przez Chiny cła na soję z USA, zaczęto jej sprowadzać więcej właśnie z Brazylii.”
https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy-debata/analizy/rolnictwo-czeka-klimatyczna-rewolucja/
29 września 2020 o 12:19
Z ciekawszych rzeczy w temacie:
Wikipedia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ecofascism
https://en.wikipedia.org/wiki/Eco-nationalism
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielony_konserwatyzm
ARTYKUŁY
Bogdan Kozieł-Salski – Ekologia Narodowa
http://zb.eco.pl/zb/19/narodowa.htm
Rafał Łęchota – Przyroda jest integralną częścią ojczyzny
https://nowakonfederacja.pl/przyroda-jest-integralna-czescia-ojczyzny/
Remigiusz Okraska – Drzewa i groby
http://www.legitymizm.org/drzewa-groby
Jan Gwalbert Pawlikowski – O celach i środkach ochrony przyrody
https://nowyobywatel.pl/2019/09/04/jan-gwalbert-pawlikowski-o-celach-i-srodkach-ochrony-przyrody-1920/
Tomasz Gabiś – Herbert Gruhl patron konserwatywnej ekologii
http://www.tomaszgabis.pl/2010/04/12/herbert-gruhl-patron-konserwatywnej-ekologii/
ATW – Ekologia, prawica, lewica
http://www.legitymizm.org/mlodziez_imperium/mi21/zasoby/38.html
KSIĄŻKI:
Jan Gwalbert Pawlikowski – Kultura a natura
https://nowyobywatel.pl/sklep/ksiazki/kultura-a-natura-jan-gwalbert-pawlikowski/
Pentti Linkola – Can Life Prevail?
https://arktos.com/product/can-life-prevail/
Savitri Devi – Impeachment of Man
https://www.savitridevi.org/PDF/impeachment.pdf
Ted Kaczynski – Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość
http://art148.pl/art/pdf/spoleczenstwo-przemyslowe-i-jego-przyszlosc-theodore-kaczynski.pdf
interesujący wywiad:
dwutygodnik.com/artykul/8967-swiety-las.html
usunąłem https://www. bo strona jest antyfaszystowska (a prowadzący wywiad to znany wszystkim „pysiaczek”) więc nie wklejam bezpośredniego linka, ale wymienionych jest dużo ciekawych nazwisk, idei i praktyk związanych z ekofaszyzmem i zielonym tradycjonalizmem