Jednymi z najpopularniejszych tematów współcześnie, nie tylko w kręgach akademickich, jest II wojna światowa oraz odrodzenie angloamerykańsko-sowieckiej wersji historii. W każdej szkole, w każdym filmie, powieści, książce, dokumencie widzimy obraz rosyjskich i alianckich wojowników o wolność, którzy odłożyli wewnętrzne różnice na bok i razem stanęli do walki przeciwko największemu złu ludzkości: hitlerowskiej Rzeszy. Podobne przedstawienie wojny dominuje w Albanii, gdzie większość działalności militarnej prowadzona była przez komunistyczną partyzantkę, która niemniej osiągała powodzenie w walkach przeciw Niemcom i Włochom.
Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej niż zostało to ukazane we filmach produkcji Kinostudio[1], ponieważ to nie komunistyczne bandy mają pozytywny wkład w działalność wojenną. Realna wojna za naród prowadzona była przez nacjonalistów z różnych grup, włączając państwo albańskie z żandarmerią i armią narodową. Jednakże szczególna rola została przydzielona Dywizji Górskiej SS „Skanderbeg”.
Pomysł stworzenia albańskiej jednostki SS był omawiany na początku marca 1944 roku w Niemczech. W maju tego samego roku rozpoczęła się rekrutacja do dywizji w regionie Tetowo. Decyzja o współpracy w tworzeniu albańskiej dywizji SS podjęta została w nadzwyczajnym spotkaniu Komitetu Centralnego Drugiej Ligi Prizreńskiej[2] 30 marca 1944 roku. Podstawowym warunkiem przyjęcia do dywizji było bycie Albańczykiem i mówienie po albańsku. Niemcy błędnie uznawali, że Albańczycy zaakceptują symbole religijne dla swej dywizji, podobnie jak Bośniacy. Zdecydowanie sprzeciwił się temu wiceminister Frasheri[3], który przekonywał, że używanie symboli religijnych spowoduje niezadowolenie Albańczyków. Używanie tych symboli lub kolorystyki przypominałoby Albańczykom 500 lat okupacji tureckiej. Vehbi Frasheri stwierdził, że Albania jest państwem zbudowanym na etniczno-narodowych podstawach, nie religijnych. Albański żołnierz SS miałby po prawej stronie płaszcza symbole miecza i hełmu związane z albańskim bohaterem narodowym Skanderbegiem[4]. Po lewej stronie znajdowałyby się ogólne symbole charakterystyczne dla żołnierzy SS.
Pod koniec marca określono pierwsze cele, które miała zrealizować dywizja. Jej obowiązkiem było utrzymanie porządku w regionie Kosowa. Poza terytorium Kosowa terenem operacyjnym dywizji były okolice miast Kukes, Gucija, Bicaj i Tetowo. Długość realizacji tych zadań przewidywano do maja 1944 roku, po czym dywizja została uznana za skuteczną w walce przeciw lokalnym komunistom. Albańskie siły SS zniszczyły lokalną strukturę organizacji komunistycznej liczącej 210 członków. Alianci od momentu zwrócenia uwagi na znaczenie dywizji zwiększyli wielkość i jakość wsparcia dla lokalnych komunistów. Od tego momentu bandy komunistyczne były dobrze uzbrojone i dobrze opancerzone. W czasie tragedii miasta Peja (po serbsku Peć – przyp. tłum.), kiedy zginęło tysiące niewinnych dowódca dywizji August Schmithuber udzielił pierwszej pomocy. On, jego oficerowie i żołnierze wyciągali ofiary i rannych z gruzów. W 1947 roku jugosłowiańscy komuniści skazali go na śmierć właśnie z powodu jego służby albańskiemu narodowi w Kosowie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii dywizji Skanderbeg był udział w Operacji Draufgänger skierowanej przeciw komunistycznym siłom w Czarnogórze. Operacja była sukcesem dywizji, ponieważ przez długi czas paraliżowała alianckie dostawy dla sił słowiańskich (tzn. komunistycznych – przyp. tłum.), albańscy żołnierze SS walczyli przeciwko dwa razy większym siłom wroga ponosząc połowę własnych strat. Siły wroga wynosiły 5 dywizji (7800 żołnierzy) bez uwzględnienia rezerw, w czasie gdy dywizja Skanderbeg liczyła 2800 żołnierzy wspomaganych przez 1000 uzbrojonych członków milicji paramilitarnych. Atak rozpoczął się 18 lipca 1944 roku. Dywizja straciła 100 żołnierzy, 303 zostało rannych. Siły wroga straciły 617 ludzi, 600 zaginęło w akcji. 70 żołnierzy wroga zostało rannych, 6 trafiło do niewoli. Podczas operacji dowództwo dywizji zobaczyli, że nie walczą z niezorganizowanymi partyzantami, ale z uzbrojoną siłą z najlepszym ówcześnie sprzętem alianckim. W tym momencie wróg był lepiej uzbrojony niż dywizja Skanderbeg.
Wszystkie te niezaprzeczalne fakty udowadniają wartość czynów dywizji Skanderbeg. Widzimy, że w tamtym okresie jedyną czysto europejską siłą z potencjałem cywilizacyjnym był ruch narodowo-socjalistyczny, który zjednoczył narody Europy w walce przeciwko atlantycko-bolszewickiej hydrze w celu obrony świętej tradycji przodków, ojczyzn, rodziny, krwi i przyszłych pokoleń.
Dlatego obowiązkiem obecnej i następnych generacji jest uznanie ich wkładu poprzez pomniki, zmiany nazw ulic na cześć tych bohaterów i bezstronna pamięć historyczna oczyszczająca myśl i duszę naszego narodu (tj. albańskiego) oraz jego młodzieży z bolszewizmu i innych jego pochodnych czerwonych ideologii z wczorajsza i współczesności. Ponieważ tylko młodzież świadoma swojej tożsamości jest w stanie kreować naród zdolny do wzięcia odpowiedzialności za swoją przyszłość czyniąc go obfitym, żywym i wyłącznie albańskim.
Albańska Trzecia Pozycja
Przedruk wyłącznie po uzyskaniu zgody redakcji. Tłumaczenie: Wyatt.
Przypisy:
1. Kinostudio Shqipëria e Re – albańska wytwórnia filmowa z czasów rządów komunistycznych.
2. Druga Liga Prizreńska – powstała w 1943 roku organizacja kosowskich Albańczyków współpracująca z Niemcami.
3. Vehbi Frasheri – albański polityk, wiceminister do spraw zagranicznych w kolaboracyjnym rządzie albańskim.
4. Skanderbeg – władca albański, bohater narodowy w czasie wojen z Turcją.
Od tłumacza: Artykuł autorstwa albańskich nacjonalistów został przetłumaczony na język polski z anglojęzycznej wersji, ma wyłącznie charakter informacyjny. Jego celem jest wyłącznie przedstawienie punktu widzenia albańskich nacjonalistów na temat II wojny światowej.
21 września 2020 o 07:39
Albańczycy to naród żyjący z działalności kryminalnej(handel narkotykami,kobietami,narządami pozyskiwanymi z zamordowanych Serbów). Od zawsze trzymający z silniejszymi…w dawnych czasach „psy sułtana”…czyli gnębiciele europejskich chrześcijan…w nowszych-hitlerowscy i NATO-wscy kolaboranci…Poza tym:forpoczta islamu w Europie…i element anty-słowiański i antychrześcijański…
21 września 2020 o 12:50
To ty jesteś tym szurem co pluje jaden na wszystkie narody bałkańskie, które mają złe relacje z Serbami? No cóż, pierwszorzędnym krokiem do normalizacji relacji jest zrobienie porządku z takimi troglodytami.
22 września 2020 o 01:22
Semperparatus ma całkowitą rację. I nie, nie pluję na wszystkich wrogów Serbii, szanuję Chorwatów jak i Bośniaków.
22 września 2020 o 11:14
@Angry Goy
Ta? A w czym niby Albańczycy są gorsi od tych trzech narodowości? Albańczycy są dłużej na Bałkanach od Słowian, poza tym Serbowie też nie byli święci.
22 września 2020 o 11:41
@ꏢ
Uważam, że Kosovo należy się Serbii, aczkolwiek w zamian Albańczykom by można dać zachodnią część Macedonii.
22 września 2020 o 12:10
@NOPHilfϟwilliger
To nie są nasze ziemie, żeby polscy nacjonaliści mogli nimi rozporządzać. Jakiekolwiek państwo trzecie może co najwyżej pełnić rolę mediatora w tym konflikcie, a rozwiązywanie sporów terytorialnych leży w gestii samych narodów bałkańskich. Czy odpowiadałoby ci gdyby dajmy na to Włosi wtrącali się w spór polsko-niemiecki o granice? Mi nie. To nie nasza sprawa.
23 września 2020 o 00:10
@ꏢ
Niby tak, aczkolwiek to USrAel zaatakował Serbię i UCK była przez (((nich))) wspierane. Kosowo należy się Serbii jak nam Górny Śląsk.
24 września 2020 o 14:39
Napisałem jeden artykuł potępiający NATOwską agresję na Serbów, ale będąc szczerym bardziej realne jest powstanie autonomicznego kondominium albańsko-serbskiego w Kosowie niż powrót Kosowa do Serbii. Najwyżej północny skrawek Kosowa może wrócić do Serbii.
Ale mniejsza z tym. Artykuł nie jest o Kosowie więc prosiłbym o trzymanie się tematu i nietworzenie bajzlu.
21 września 2020 o 12:02
Naprawdę ciekawe środowisko. Przejrzałem stronę, profil na pejsbuku, szkoda, że nie katolicy, ale plus za równy sprzeciw wobec lewicy, liberalizmu, kapitalizmu i innych plag.
21 września 2020 o 12:59
Albanian Third Position jest ugrupowaniem neopogańsko-evolianistycznym odrzucającym wszystkie religie abrahamowe, co dla polskich tercerystów może być nie do przyjęcia. Biorąc jednak pod uwagę uwarunkowania albańskie, gdzie poszczególne wyznania chrześcijańskie i islamskie służyły jako środek wywierania wpływu na Albańczyków ze strony innych państw jest całkiem zrozumiałe. Albańczyków jako społeczeństwo wielu wyznań spaja krew, nie religia (podobnie jest u Bośniaków – bośniaccy nacjonaliści, np z BPNP są świeckim ugrupowaniem). Islam był elementem turkizującym, prawosławie hellenizującym, a katolicyzm elementem italianizującym, więc albańscy nacjonaliści chcąc zachować albańską kulturę wybierali albo świecką religię „albanizmu” (podobny charakter ma „narodowierstwo” i kulturalizm Stachniuka i jego Zadrugi) albo wybierali neopogaństwo. W każdym razie albański nacjonalizm kształtował się w duchu antyislamskim.
21 września 2020 o 15:35
Again, we are very grateful for the attention you have given us. We apologize for posting this in English, for we do not speak Polish. One post above had the right of it; we are a pagan nationalist group, though we do not like the word „neo-pagan”; neo-pagans are a bunch of wiccan faggots. Our take on paganism is to be close to historical reality, not make things up as we go. We are influenced by Evola (Nietzsche as well), but we do not agree with 100% of their ideas. Otherwise, the same poster was correct in his assessment.
Our worldview is this: we want the best for Albania and Albanians. We have been crushed under the Turk and the communist and just now, we are barely raising our head again. We want to create a culture that goes beyond Balkan pettiness, street gangs and criminality; that goes beyond of the rising urbanite liberal-marxist sentiment in the youth of the Balkans.
Thank you for your endorsement.
Best regards,
ATP
P.S.: We will not deign the pro-serbian poster with a reply, for this is not the time nor the place for Balkan internet pissing contests.
21 września 2020 o 16:00
Thank you for visiting our page. Best wishes for Albania, also I wish that Albanians will can develop greatly and live in peace with your neighbour nations. No more brother wars between European nations.
21 września 2020 o 16:27
Good to know that also in Albania nationalists fighting for Third Position. Long live Victory!
21 września 2020 o 20:43
@ATP,
English is a „modern Latin” so you don’t have to apologize. In my opinion there are many stereotypes in Poland towards Albanians, but also Romanians and Bulgarians. Ignorance makes people blind. We are all Europeans and we have common enemies: liberalism, Marxism and Zionism. This is the essence of Third Position.
Best regards to ATP!
21 września 2020 o 16:36
„Skanderbeg, a właściwie Gjergj Kastrioti Skënderbeu: patriota, mąż stanu, wybitny wódz i przywódca bałkańskiego narodu, który przez ponad ćwierć wieku z powodzeniem opierał się tureckim najazdom. Jego bohaterskie czyny obrosły w żywą do dziś legendę. W Albanii istnieje wiele poświęconych mu muzeów, niemal na każdym kroku natknąć się można na przedstawiający go pomnik, na noszącą jego imię ulicę, park, plac lub szkołę.”
Czytaj więcej: https://histmag.org/Skanderbeg-czerwony-proporzec-czarnego-orla-273/
21 września 2020 o 16:37
„Jerzy Kastriota, zwany Skanderbegiem, (alb. Gjergj Kastrioti Skënderbeu), często przedstawiany na dawnych sztychach w hełmie z głową kozy lub kozicy, jest uznawany za niekwestionowanego i największego albańskiego bohatera narodowego, który w XV wieku, przez 25 lat (1443-1468), jako książę Albanii i Epiru, walczył przeciw imperium Osmanów w obronie ojczyzny i chrześcijaństwa. Nazywano go „głównym kapitanem Albanii”, wodzem „przedmurza” chrześcijaństwa, „obrońcą wiary chrześcijańskiej”, „zapaśnikiem Chrystusa” (Athleta Christi), „żołnierzem Chrystusowym” (miles Christi), „wojownikiem Chrystusowym (bellator Christi). Dzięki wykazanej determinacji, inteligencji, mądrości i odwadze Skanderbeg utworzył niezależne państwo albańskie, które przetrwało aż do jego śmierci w 1468 roku. Jako swój znak w zmaganiach z potęgą osmańską przyjął czarnego dwugłowego orła, prawdopodobnie na wzór godła imperium bizantyjskiego, jako symbol siły, władzy i szlachetności. Jerzemu Kastriocie po raz pierwszy w historii Albanii udało się skutecznie przeciwstawić przeważającym siłom osmańskim oraz zjednoczyć wszystkie klany, plemiona i rody albańskie w walce przeciw wspólnemu wrogowi. W ten sposób albańskie powstanie antyotomańskie objęło wszystkie warstwy społeczne: feudałów, mieszczan i chłopów. Symbolem oporu Albańczyków pod komendą Skanderbega stała się położona wysoko w górach Kruja, pierwsza stolica Albanii, której wojska osmańskie nigdy nie zdobyły szturmem. Do dzisiaj jest ona dla Albańczyków tym, czym Gniezno dla Polaków, kolebką i symbolem państwowości. W czasach Skanderbega Kruja – jak podał włoski historyk Biemit – liczyła 10 tysięcy domów i około 50-60 tysięcy ludności. Jej mieszkańcy stawili bohaterski opór wojskom otomańskim, odpierając trzy oblężenia (1450, 1466 i 1467). ”
http://www.towpolalb.pl/index.php/historia/69-skanderbeg-albaski-bohater-narodowy
21 września 2020 o 17:54
Komentarz albańskich nacjonalistów dot. publikacji artykułu na portalu Nacjonalista.pl:
https://albanianthirdposition.wordpress.com/2020/09/21/publikimi-i-artikullit-mbi-historine-e-ss-skanderbeg/
22 września 2020 o 15:18
Chyba sami Serbowie już poddali się w sprawie Kosowa. Przecież ten ich obecny prezydent Aleksandar Vučić zaczynał w Serbskiej Partii Radykalnej, a w wyborach był popierany przez byłą partię Slobodana Milosevica. Niedawno podpisał umowę o współpracy gospodarczej z tzw. państwem Kosowo.
22 września 2020 o 18:40
Cieszy to, że istnieje taka organizacja w Albanii. Zastanawiałem się kiedyś nad tą kwestią i po szukaniu informacji na ten temat wydawało mi się, że nie ma w tym kraju współczesnych nacjonalistów a jedynie szowiniści. Na szczęście się myliłem.
22 września 2020 o 22:02
ATP jest ruchem nowoczesnych nacjonalistów związanych z europejską sceną nacjonalistyczną, jednak do poprawnych relacji między albańskimi, a serbskimi nacjonalistami jest jeszcze daleka droga. Miejmy nadzieję, że jednak te relacje uformują się.
8 listopada 2020 o 23:35
Inna strona albańskich nacjonalistów (podaję link zarchiwizowany, bo oficjalna strona zawiera niebezpieczny link):
http://web.archive.org/web/20200116055901/https://vargmal.org/
24 marca 2021 o 21:55
Istnieje też jakaś grupa albańskich NS, choć nie wiem nic o ich aktywizmie:
https://levizjjakombetarepatriotike.wordpress.com/