Niezamieszczanie w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach numeru wpisu do rejestru, wadliwe umowy z osobami kierowanymi do pracy. Pracownicy nie informowani o zasadach, niezgodne z prawem opłaty. Lista nieprawidłowości, jakie w 2019 roku wykryli w funkcjonowaniu agencji zatrudnienia i agencji pracy tymczasowej inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy jest długa.
W 2019 r. o naruszeniach warunków prowadzenia agencji zatrudnienia w 97 przypadkach powiadomieni zostali marszałkowie województw lub dyrektorzy wojewódzkich urzędów pracy. Z informacji zwrotnych wynika, że w 2019 r. po zawiadomieniu przez inspektorów, 39 agencji zostało wykreślonych z rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Ogółem w latach 2012-2019 w wyniku powiadomień dokonanych przez PIP z rejestru agencji zatrudnienia wykreślono 280 podmiotów.
Co 10 skontrolowana agencja pracy tymczasowej działała nielegalnie. Takie statystyki utrzymują się od kilku lat. Najwięcej nieuczciwych agencji jest w woj. mazowieckim. Najmniej w wielkopolskim. Nieprawidłowości stwierdzono w 82 proc. podmiotów objętych kontrolą (w 2018 r. – w 83 proc., w 2017 r. – w 75 proc.), w tym w 54 proc. agencji dotyczyły one nieprzestrzegania przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, a w 52 proc. podmiotów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Lista nieprawidłowości jest długa. W 128 agencjach wykazano niedopełnienie obowiązków w zakresie uzgodnienia na piśmie przez agencję pracy tymczasowej warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych z pracodawcą. 64 agencje nie przekazały pracownikom tymczasowym wymaganych informacji umożliwiających im bezpośredni kontakt ze swoimi przedstawicielami. W 62 agencjach inspektorzy stwierdzili uchybienia w zakresie wydawania zaświadczeń potwierdzających okres wykonywania pracy tymczasowej. W 47 agencjach ujawniono fakt niezawiadomienia na piśmie, przed zawarciem umowy, o warunkach zatrudnienia. W 31 agencjach wykryto uchybienia dotyczące wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. W 24 agencjach wykazano naruszenia przepisów polegające na zawieraniu umów cywilnoprawnych w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.
Wieczna tymczasowość, wyzysk, niskie płace, tak wygląda dziś realny kapitalizm dla wielu Polaków.
Na podstawie: nacjonalista.pl/pulshr.pl
Najnowsze komentarze