Listę 10 elementów stylu życia, stanu zdrowia oraz wydarzeń, które zwiększają ryzyko choroby Alzheimera przedstawiła grupa ekspertów kierowana przez specjalistów z Chin, na łamach „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”. Dane uzyskała z 243 obserwacyjnych badań prospektywnych i 153 randomizowanych.
Czynniki narażające na rozwój choroby Alzheimera:
- Cukrzyca;
- Nieprawidłowy wskaźnik BMI;
- Nadciśnienie w wieku średnim;
- Niskie ciśnienie;
- Uraz głowy;
- Wysoki poziom homocysteiny (to jedno z białek, jego poziom oznacza się w badaniu krwi)
- Niska aktywność, która ćwiczy funkcje poznawcze;
- Stres;
- Depresja;
- Niski poziom wykształcenia.
Choroba Alzheimera została po raz pierwszy opisana w 1906 roku. Jest to postępująca choroba mózgu, która rozwija się na długo przed wystąpieniem objawów. Co gorsza, pierwsze symptomy są na tyle subtelne, że można je pomylić z naturalnymi problemami poznawczymi wynikającymi ze starzenia się mózgu lub innymi chorobami, np. depresją.
Dlatego tak ważny jest właściwy tryb życia. Sport, zdrowie, nacjonalizm!
Na podstawie: zdrowie.pap.pl
6 sierpnia 2020 o 23:18
„Pewne rośliny i nutraceutyki mogą posłużyć do opracowania nowych leków na chorobę Alzheimera – piszą estońscy naukowcy w pracy opublikowanej na łamach „Journal of Alzheimer Disease Reports”.
Bezpośrednie zaburzenie, które prowadzi do śmierci neuronów i do demencji, znamy od lat bardzo dobrze. Jest nim tworzenie się splątanych włókienek białkowych w środku komórek nerwowych i na zewnątrz nich. Te w środku nazwano splątkami neurofibrylarnymi (tworzą je włókienka białka tau), te na zewnątrz – plakami (zbudowane są z białka zwanego beta-amyloidem, które powstaje i w zdrowym mózgu, ale jest zeń skutecznie usuwane i nie odkłada się w postaci plak). Co jest przyczyną powstawania plak i białka tau, nie wiemy – być może wirus, być może pasożyt, może neurotoksyny dostarczane wiele lat z pożywieniem. Leczenia przyczynowego choroby Alzheimera wciąż więc nie ma, możliwe jest tylko leczenie objawowe, któremu daleko do idealnej skuteczności.
Estończycy postanowili sprawdzić, czy wśród roślin zalecanych w tradycji ajurwedy na choroby układu nerwowego znajdą się takie, które mogą wpłynąć na proces formacji plak i splątek w neuronach. Wybrali osiem o największym potencjale i przeprowadzili badania in vitro, w których obserwowano wpływ ekstraktów roślinnych i nutraceutyków z nich uzyskiwanych na dynamikę tworzenia się patologicznych form białek.
Okazuje się, że cztery z nich faktycznie hamują obserwowane procesy i zdaniem autorów mogą posłużyć jako materiał do poszukiwania nowych leków przeciw demencji. Są to:
wąkrotka azjatycka (gotu kola, Centella asiatica);
witania ospała (ashwaganda, Withania somnifera);
bakopa drobnolistna (brahmi, Bacopa monnieri);
shankhapushpi (Convolvulus pluricaulis).
Źródło
J Alzheimers Dis Rep. 2018 Dec 24;2(1):239-252. Medical Plants and Nutraceuticals for Amyloid-β Fibrillation Inhibition. Witter S, Witter R, Vilu R, Samoson A.”
https://integmed.pl/2019/02/20/ziola-ajurwedyjskie-wplywaja-na-mechanizmy-w-demencji/