W Jeleniej Górze zainicjowano akcję badania dzieci na obecność glifosatu w moczu. Jak informuje telewizja Polsat News, do organizatora przedsięwzięcia szerokim strumieniem spływały negatywne wyniki mieszkańców miasta i okolic. Teraz postanowiono podjąć działania zmierzające do przebadania najmłodszych. Wyniki pierwszych 100 badań wskazują, że w każdej próbce wykryto składnik wielu środków chwastobójczych.
- Poziom glifosatu u dzieci w połączeniu z E-substancjami zawartymi w żywności, o których przekroczeniu pisze w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, powoduje szereg nowotworów. Cały czas monitujemy do pana ministra Ardanowskiego o zakaz stosowania glifosatu i wprowadzenie agencji bezpieczeństwa żywnościowego i odbijamy się od ściany – powiedział w rozmowie z dziennikarką Polsatu inicjator akcji, Marcin Bustowski z Konfederacji Konsumencko-Rolniczej i szef Związku Zawodowego Rolników RP. Wiele wskazuje na to, że wszyscy jesteśmy truci rolniczą chemią poprzez żywność, która miała kontakt ze środkami ochrony roślin, a w szczególności popularnym Roundupem – dodaje inicjator akcji.
Wcześniej substancję odkryto również w mące, płatkach owsianych i pieczywie – sprzedawanych w sklepach na terenie Niemiec. Według ekspertów środek wraz z jedzeniem przenika do organizmu człowieka. Jest obecny również w mięsie, ponieważ zwierzęta są karmione paszą z intensywnie opryskiwanych upraw.
Europejska Agencja Chemiczna nie uznała szkodliwości glifosatu. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiła w marcu 2015 r., że związek ten jest „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi”. W 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego oszacowali, że glifosat zwiększa zachorowanie na raka o 41 proc. „Od 2000 roku jest najbardziej popularnym środkiem chwastobójczym na świecie, oddziałuje na całą populację globu” – komentowali naukowcy.
W Stanach Zjednoczonych producent Roundupu (Monsanto, obecnie należy do niemieckiej firmy Bayer) został uznany winnym wywołania raka u jednego z pacjentów i zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
Na podstawie: wp.pl/nacjonalista.pl
26 lipca 2020 o 17:18
” W ramach jednego z badań grupę szczurów wystawiono na działanie małych dawek glifosatu. Okazało się, że o ile osobniki te oraz ich bezpośrednie potomstwo nie ucierpiało, to już kolejne dwa pokolenia szczurów miały poważne problemy z prostatą, nerkami i jajnikami – pisze w opinii felietonista Bloomberga Mark Buchanan.
Chemiczny gigant Bayer AG został zobowiązany do zapłacenia ponad 2 mld dol. odszkodowania parze, która twierdziła, że przez trzy dekady stosowania herbicydu Roundup, produkowanego przez Monsanto (firmę będącą dziś własnością Bayera), zachorowała na nowotwór. To nie jest dobra wiadomość dla inwestorów Bayera. Ale może być dobrą wiadomością dla każdego, kto liczy na to, że nieetyczne praktyki firm zaczną być bardzo kosztowne. ”
https://forsal.pl/artykuly/1423776,glifosat-grozniejszy-niz-myslano-dodatkowe-skutki-moga-ujawniac-sie-w-kolejnych-pokoleniach-opinia.html
26 lipca 2020 o 17:19
Glifosat znajdziesz zarówno w żywności, jak i w produktach przeznaczonych do higieny oraz pielęgnacji. Badacze ostrzegają przed jego rakotwórczym działaniem.
https://parenting.pl/rakotworczy-glifosat-powszechny-w-zywnosci-i-srodkach-higieny
26 lipca 2020 o 17:20
Glifosat kojarzy się z opryskami, zatem jego użycie wyłącznie z polami uprawnymi? Nic bardziej mylnego. Ile miast w Polsce zwalcza chwasty glifosatem, a ile tego nie robi? Instytut Spraw Obywatelskich postanowił to sprawdzić. Przeprowadził minisondaż, dorzucając swoją cegiełkę do coraz burzliwszych dyskusji na temat szkodliwości glifosatu, toczących się już po obu stronach Atlantyku.
To prawdziwy celebryta wśród herbicydów. Światowa kariera glifosatu rozpoczęła się w połowie lat 70. XX wieku, kiedy amerykański koncern Monsanto wyprodukował na bazie glifosatu środek chwastobójczy o nazwie Roundup.
https://instytutsprawobywatelskich.pl/glifosat-a-sprawa-polska/
27 lipca 2020 o 09:52
Przyznam, że pryskam tym krawężniki, chodnik etc. Jedyne co zauważyłem, oprócz wysokiej skuteczności, to brak dżdżownic po deszczach. Kiedyś po opadach było tego mnóstwo, ostały się jedynie mrówki.