Dyskusja na temat patriotyzmu i nacjonalizmu oraz różnic między nimi toczy się od lat. Ten pierwszy w Polsce został zbrukany nie tylko przez komunistów w okresie PRL-u, ale również demokratów. Klasycznym przykładem jest PiS-ur, gdzie różni lokaje obcych stolic i banksterzy odmieniają słowo „patriotyzm” przez wszystkie przypadki. Profesor Jacek Bartyzel krótko i treściwie wyjaśnił znaczenie słowa „nacjonalizm” posługując się odniesieniem do Francji, choć równie dobrze można w tym kontekście mówić o naszej ojczyźnie. Zacytujmy jego wypowiedź:
Któż dziś pamięta, że pod koniec wieku XIX Barres, Bourget, Maurras i inni wybrali jako samookreślenie słowo nacjonalizm m.in. dlatego, że we Francji to właśnie słowo patriotyzm zostało zbrukane przez jakobińskich „patriotów roku II”, mordujących „kosmopolityczną” arystokrację i przesiąkniętych szowinistyczną nienawiścią do „obcych”, podczas gdy nacjonalizm oznaczać miał nie co innego, jak miłość do ojczyzny – ziemi i grobów przodków oraz woli zachowania tego starożytnego cmentarza, czyli przekładając tę metaforę Barresa na język dyskursywny – po prostu tradycji.
Pamiętajmy, że wszelkiej maści „zawodowi patrioci” zawsze nienawidzili i nienawidzą nacjonalizmu, który w zależności od okoliczności nazywają „antysemityzmem, faszyzmem, neonazizmem” etc.
Nacjonalizm naszą drogą!
Na podstawie: FB/nacjonalista.pl
16 listopada 2018 o 07:15
Jednak z tym, że jakobini byli szowinistami polemizowałbym
1 kwietnia 2019 o 13:47
http://szturm.com.pl/index.php/miesiecznik/item/871-antoni-tkaczyk-maximilien-robespierre-wiernosc-idei
Szturmowcy nieco inaczej oceniają jakobinów
1 kwietnia 2019 o 22:45
Ta właśnie fascynacja rewolucją francuską zawsze mnie zastanawiała. Jak dla mnie nie wynika ona z niczego innego jak tylko kuriozalnej fascynacji lewicowością na przekór fascynatom prawicowości. Przecież słynne prawo Le Chepaliera zakazało cechów, a tym samym uniemożliwiało robotnikom i rzemieślnikom zrzeszania się, a tym samym obrony własnych interesów. Gdzie tu ten deklarowany syndykalizm, gdzie walka z burżuazją etc.?
29 listopada 2020 o 17:13
Odnośnie prawa Le Chapeliera warto przypomnieć ten tekst: https://www.nacjonalista.pl/2010/10/01/abp-marcel-lefebvre-co-to-jest-liberalizm/
26 grudnia 2024 o 12:40
Chichotem losu jest to, że ten sam król francuski, który wcześniej wsparł masońską rewolucję amerykańską został ścięty przez motłoch w trakcie innej masońskiej rewolucji parę lat później.