Zamiast stosować specjalne diety oczyszczające, komponując codzienny jadłospis, uwzględnij produkty, które poprawiają metabolizm i wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn. Oto lista produktów, które w tym pomagają:
1. Woda – filtruje nerki, usuwa uboczne produkty przemiany materii i toksyny. Wszystkie narządy potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania, dlatego jeśli pijesz jej za mało, mogą się pojawić bóle głowy, uczucie zmęczenia, suchość skóry, zaparcia. Organizm traci wodę wskutek oddychania, pocenia się i oddawania moczu, dlatego trzeba stale uzupełniać jej poziom. Codziennie pij ok. 2 litrów wody, również w postaci herbatek owocowych i ziołowych. Picie wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt.
2. Cytryna – wspomaga pracę wątroby i jej oczyszczanie ze szkodliwych substancji oraz ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych. Choć ma kwaśny smak, działa na organizm zasadowo, dzięki czemu usprawnia proces jego detoksykacji. Aby odkwasić organizm, pij codziennie wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny. Wodę z cytryną warto też wypijać rano na czczo, by pobudzić jelita do pracy.
3. Zielona herbata – reguluje trawienie i wspomaga metabolizm wątrobowy, a obecne w niej katechiny przyśpieszają spalanie tłuszczów. Zawiera polifenole wymiatające toksyczne wolne rodniki tlenowe, chroniąc przed nowotworami i chorobami układu krążenia, skutecznie oczyszcza też organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Aby wydobyć z herbaty jej cenne właściwości, zalej listki wodą o temperaturze ok. 80°C.
4. Żurawina – świeże owoce i sok zawierają substancje o właściwościach antybakteryjnych – zapobiegają osiedlaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych i pęcherza moczowego. Żurawina ma też działanie moczopędne i przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. Podobnie jak inne owoce czerwone (m.in. maliny, wiśnie, jagody), które również pomagają usuwać szkodliwe substancje z organizmu – zawiera sporo błonnika usprawniającego perystaltykę jelit oraz antocyjany z grupy przeciwutleniaczy (a dokładniej – flawonoidów) niszczące wolne rodniki tlenowe, co sprawia, że zapobiega nowotworom i chorobom układu krążenia.
5. Buraki – mają działanie odkwaszające i oczyszczające. Zawierają barwnik betaninę, która nie tylko ma właściwości antyoksydacyjne, ale też usprawnia pracę wątroby i woreczka żółciowego, dzięki czemu toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Obecny w burakach błonnik pobudza jelita do pracy, pomagając oczyścić je z resztek pokarmowych, reguluje też poziom glukozy i cholesterolu we krwi.
6. Kasza jaglana – jako jedyna wśród kasz, działa zasadotwórczo, a więc odkwasza organizm, co istotnie przyśpiesza proces oczyszczania. Ma także właściwości antytoksyczne i przeciwgrzybicze. Pozytywnie wpływa na trawienie, może być pomocna w leczeniu niestrawności. Dzięki obecności błonnika usuwa z jelit zalegające resztki pokarmowe i uboczne produkty przemiany materii. Zawartość krzemionki korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.
7. Kapusta – najlepiej kiszona; oprócz licznych przeciwutleniaczy, witamin i minerałów zawiera siarkę (podobnie jak brokuły i czosnek), która usprawnia pracę wątroby i wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych. Dzięki obecności błonnika kapusta pobudza jelita do pracy, a ponieważ zawiera probiotyki, wzbogaca mikroflorę układu pokarmowego w dobre bakterie, dzięki czemu poprawia trawienie i reguluje wypróżnienia. Przy zaparciach warto pić sok z kiszonej kapusty.
8. Seler – zarówno korzeniowy, jak i naciowy, zawiera dużo błonnika i ma właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające i odkwaszające organizm. Pobudza przemianę materii i usuwają kwas moczowy, którego nadmierna ilość odkłada się w postaci kryształów w stawach, co prowadzi do ich niszczenia.
9. Natka pietruszki – zawiera dużo chlorofilu wspomagającego detoksykację. Likwiduje on nieprzyjemny zapach często towarzyszący zaburzeniom metabolicznym. Natka działa moczopędnie, zapobiega infekcjom dróg moczowych, pomaga usuwać metabolity leków z organizmu. Może też neutralizować substancje rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym.
10. Jabłka – obecne w nich kwasy organiczne pomagają eliminować substancje toksyczne i biorą udział w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Jabłka zawierają również kwercetynę – związek z grupy flawonoidów, który zwalcza wolne rodniki i wiąże część toksycznych metali. Obecny w jabłkach potas chroni przed obrzękami i pomaga usuwać z organizmu produkty przemiany materii. Zawartość pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego, zwiększa uczucie sytości, reguluje gospodarkę węglowodanową i tłuszczową, przeciwdziała zaparciom.
11. Figi – suszone korzystnie wpływają na pracę wątroby, a dzięki dużej zawartości błonnika regulują pracę układu pokarmowego, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi. Są bogate w potas, który zapobiega obrzękom. Figi mają właściwości odtruwające, przeciwutleniające, a także przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze.
Pamiętajmy – w zdrowym ciele zdrowy duch! Sport, zdrowie, nacjonalizm!
Na podstawie: poradnikzdrowie.pl/nacjonalista.pl
27 października 2018 o 19:53
Kapusta kiedyś mi bardzo pomagała na zaparcia, niestety potem się skończyło…i wszystko wróciło jak bumerang, ale potem jak zaczęłam stosować preparat intesta to wszystko powoli i skutecznie się uregulowało, dzieki temu nie mam juz uciażliwych biegunek i zaparć naprzemiennych przy moim ibs