Przełom Narodowy jest wielkim wstrząsem w życiu naszego Narodu, obalającym zgniłe zasady życia zbiorowego w Polsce. Przełom Narodowy będzie wynikiem wysiłku całego naszego świadomego społeczeństwa w walce o Wielką i Sprawiedliwą Polskę. Z istoty swego ogromu Przełom Narodowy nie może ominąć żadnej dziedziny życia, a tym bardziej mas pracowniczych. Zbyt wielką odgrywają one rolę w życiu naszego Narodu, żeby tak wielkie wydarzenie, jakim jest Przełom Narodowy, mogło przejść do porządku dziennego nad ich rolą w tym fakcie.
Narodowo-Radykalny Ruch Młodych w walce o zasadnicze przemiany w Polsce skupia różne warstwy Polaków. Świat pracy jest w pierwszym rzędzie powołany z istoty swego „ja”, aby wziąć udział w walce o urzeczywistnienie Przełomu Narodowego. Walka ta jest niczym więcej jak próbą charakteru i doświadczeniem twardego życia. Życie pracownika polskiego nie jest sielanką. W istniejącym u nas ustroju kapitalistycznym wyzyskiwany pracownik musi walczyć ciągle i bezustannie o byt dla siebie i dla swoich bliskich. Innymi słowy całe jego życie to walka. Dlatego też narodowo uświadomiony pracownik stanowi najlepszą kadrę żołnierzy sprawy narodowej. W walce spędza on życie, walka nie jest dla niego nowością przeciwnie jest dla niego powszednim chlebem.
Rola mas pracowniczych w okresie do Przełomu Narodowego streszcza się w dwóch zadaniach. Po pierwsze masy pracownicze winny wziąć żywy udział w tworzeniu podstaw ideowych i organizacyjnych przyszłej narodowo-radykalnej Polski. Sekcje Zawodowe Organizacii Politycznej Narodu muszą w pierwszym rzędzie być zbudowane przez masy pracownicze. Przełom Narodowy musi ich zastać gotowych do spełnienia nowych zadań. Po drugie masy pracownicze winny wziąć istotny udział w dokonaniu konaniu Przełomu Narodowego. Zbyt wielką odgrywają ono rolę, aby wielkie przemiany mogły się bez nich obejść.
Udział świata pracy w Przełomie Narodowym musi być świadomy i zorganizowany. Powaga i doniosłość chwili nakazuje, aby ten krok został dokonany z całą troskliwością o dobro Polski. Musi więc być świadoma działalność, a nie bezwiedne odruchy, nawet z najlepszej woli. Dlatego też masy pracownicze muszą być zorganizowane, aby mocno i świadomie rzucić na szalę zwycięstwa swoją gatunkową wartość. O tem wszystkim powinni pamiętać narodowo-radykalni działacze na odcinku pracowniczym. Muszą oni pracować dalej pod hasłem, że bez woli i organizacji nie ma zwycięstwa.
Witold Rościszewski
Pismo Narodowo-Radykalne „Falanga”, 1937.
Najnowsze komentarze