Patriotyzm to stan emocji na poziomie odczuć z czasów romantyzmu. Przykładem niech stanie się kontrowersyjny Chopin. Lamentował poza granicami rozbiorowej Polski, żyjąc sobie we Francji w miarę dostatnio. Twierdził, że tęskni, ale do kraju nie zamierzał wracać. Tworzył i tu faktycznie otworzył się jego muzyczny geniusz.
Patriotyzm to przywiązanie do terytorium oraz związanych z nim przeróżnych pamiątek. Patriotyzm to przerost przeszłości nad teraźniejszością. Nacjonalizm podąża drogą postępu stanowiącą postawę radykalnego rozwoju narodu, czyli czynnika ludzkiego. Nacjonalizm skłania się ku narodowi jako fundamentalnej korporacji (wspólnoty). Kładzie nacisk na rozwój potencjału ludzkiego, a szczególnie potencjału rasy białej. Nacjonalizm stanowi najwyższy poziom zaangażowania w sprawy Ojczyzny ze względu na zespolenie pierwiastka duchowego z czynnym zaangażowaniem w rewolucyjny aktywizm.
Nacjonalizm nie poszukuje miałkich autorytetów, prostych zasad czy wartości. Sięga do źródeł przyczyn upadku cywilizacji białego człowieka oraz do konkretnych rozwiązań systemowych, w tym do faszyzmu. Faszyzm stanowi jedyny model skutecznego ustroju politycznego w walce z judeoliberalizmem.
W Polsce okresu okupacji niemiecko-sowieckiej, a potem sowieckiej, nacjonalistyczną potęgę jako swoją drogę obrali żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Układając swoją hierarchię wartości następującej kolejności „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Bóg jako stwórca stanowił podstawę światopoglądu NSZ. Honor, jako współcześnie zapomniana cecha, to rdzeń niezłomności w walce o Ojczyznę. W obecnej rzeczywistości społecznej należy uznać za kontynuatora drogi Narodowych Sił Zbrojnych głównie Narodowe Odrodzenie Polski, które w swym działaniu nie wchodzi w układ z reżimem. Natomiast nie należy jednak pomijać nacjonalistów z innych ugrupowań, którzy szczerze oddają się ideałom narodowej Polski.
Podsumowując, patriotyzm to romantyczny i galicyjski system światopoglądowy. Przykładem osobowym współczesnym może być np. R. Ziemkiewicz, brylujący na warszawskich salonach wypowiedziami o wrocławskim Marszu Patriotów lub o tegorocznym Marszu Niepodległości. Nacjonalizm to kropla, która drąży skałę demoliberalnego państwa prowadząc do erozji zbrodniczego systemu zwanego demokracją.
Klaudia Grzesica
Najnowsze komentarze