Pszczoła – mały owad, który odgrywa dużą rolę w ekosystemie. Wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie. Większość kwiatów swymi rozmiarami i budową przystosowały się do zapylania właśnie przez pszczoły. Zapylenie kwiatów przez te owady wyraźnie poprawia zawiązywanie owoców, a więc i zwiększa plon. W produkcji rolniczej liczy się głównie wzrost plonu dzięki zapylaniu roślin. Obecność pszczół na plantacji rzepaku jest niezbędna do prawidłowego zapylenia roślin. Szacuje się, że dzięki zapylaniu rzepaku przez pszczoły następuje wzrost plonu nasion o 10-30%. Zwierzęta, z których wytwarzane są wyroby mięsne wcześniej muszą zjeść paszę roślinną. Bardzo wiele roślin paszowych, np. koniczyna, wymaga zapylania przez pszczołowate.
Pszczoły od lat giną w wielu miejscach świata z kilku różnych przyczyn. Teraz naukowcy dowodzą, że jedną z nich są środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów. Zwykle są one stosowane do ochrony upraw soi, rzepaku czy kukurydzy.
Naukowcy opisują eksperyment, który przeprowadzili na w sumie 2 tys. ha upraw rzepaku w Wielkiej Brytanii, Niemczech i na Węgrzech. Część nasion roślin – po uzyskaniu wcześniejszego pozwolenia – spryskali klotianidyną oraz tiametoksamem. Pozostałe uprawy służyły za grupę kontrolną. Następnie sprawdzili, jak zatruty neonikotynoidami rzepak wpływa na niedalekie pasieki pszczół miodnych oraz na kolonie trzmieli i samotniczo żyjące murarki ogrodowe. Okazało się, że najbardziej ucierpiały pasieki na Węgrzech, gdzie zimy nie przetrwało 24 proc. pszczół miodnych latających na tzw. pożytek na uprawy zatrutego rzepaku. Także w Wielkiej Brytanii pszczoły z takich pasiek miały się gorzej niż te z grupy kontrolnej. Z kolei w Kanadzie naukowcy sprawdzili dobrostan pszczół żyjących niedaleko pól kukurydzy. Choć kukurydza jest wiatropylna, to, jak wykazali uczeni, kiedy zostaje zatruta neonikotynoidami i tak szkodzi pszczołom. W badanych koloniach znaleziono ślady 26 pestycydów, w tym klotianidyny. Zatrute nią robotnice przestawały dbać o higienę i wcześniej umierały. Kolonie częściej traciły też królowe.
Narodowy ekologizm przeciwko niszczeniu środowiska i globalizmowi!
Na podstawie: onet.pl/nacjonalista.pl
31 marca 2019 o 20:36
Pszczoła jako archetyp
https://wanatru.wordpress.com/2015/08/29/pszczola-jako-archetyp/