Nie musimy jechać do Amazonii, aby doświadczyć, czym jest pierwotna, naturalna puszcza. Chcąc zobaczyć największe ssaki kopytne Europy, doświadczyć największej różnorodności biologicznej i obserwować trwanie naturalnych procesów, wystarczy udać się 200 km za Warszawę, do Puszczy Białowieskiej.
Puszcza Białowieska to kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, w którym zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. W polskiej części występuje m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Stwierdzono ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 60 gatunków ssaków (wśród nich m.in. łosie, wilki, rysie).
Niezaprzeczalnym królem białowieskiej kniei jest żubr – największy współcześnie żyjący ssak lądowy kontynentu. Puszcza Białowieska to bez wątpienia najważniejsza ostoja tego majestatycznego zwierzęcia. To właśnie tutaj bowiem, żubr w stanie wolnym zachował się najdłużej i tutaj właśnie miała miejsce jego udana reintrodukcja, będąca jednym z symboli ochrony przyrody nie tylko w Polsce ale i na świecie. Populacja żubra w naszym kraju wynosi ok. 500 sztuk.
Pamiętajmy o Wytycznych NOP: „Środowisko naturalne, przyroda ojczysta, to część naszego narodowego dziedzictwa. Mamy obowiązek przekazania go w nienaruszonym stanie następnym pokoleniom. Dlatego dążymy do zmiany stosunku człowieka do przyrody, do ustalenia harmonii pomiędzy rozwojem technicznym a naturalnymi ekosystemami, zapewnienia czystości ojczystego środowiska przyrodniczego, jako podstawy zdrowia Narodu.”
Na podstawie: nacjonalista.pl/puszcza.pracownia.org.pl
Najnowsze komentarze