Homeopatia często jest kojarzona z ziołolecznictwem. Jest to błędna rozumienie tej metody leczenia, ponieważ homeopatia opiera się na stosowaniu różnych substancji naturalnych, nie tylko ziół, ale także minerałów i surowców pochodzenia zwierzęcego. Homeopatia została stworzona przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Ziołolecznictwo wykorzystuje bezpośrednie działanie ziół, np. bakteriobójcze, przeciwzapalne itd. Zioła działają przeciw objawom choroby. Natomiast leczenie przez homeopatię polega na tym, że osoba chora przyjmuje substancje wielokrotnie rozcieńczone, które w większej dawce spowodowały takie objawy, jak sama choroba. W mniejszej wykazują właściwości lecznicze. Ta zasada nazywa się zasadą simile, czyli podobne leczy się podobnym. Leki homeopatyczne uderzają w chorobę, a nie jej objawy. Można nimi leczyć takie schorzenia: choroby narządów ruchu, choroby skóry, dolegliwości układu oddechowego, migreny, neuralgie, przewlekłe stany zapalne układu moczowego, zatoki. Terapia homeopatyczna nie jest skuteczna w leczeniu trwałych zmian w organizmie.
Środowiska lekarzy od wielu lat konsekwentnie walczą z homeopatią. Stanowisko w tej sprawie zajęli już w 2008 r. Wskazali wówczas jasno, że polecanie przez medyków produktów homeopatycznych może stanowić naruszenie etyki zawodowej. Bo lekarz nie powinien polecać pacjentom czegoś, co nie działa, a niektóre preparaty homeopatyczne, były dostępne wyłącznie na receptę. To ściągnęło na samorząd lekarski poważne konsekwencje. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał bowiem Naczelną Izbę Lekarską karą w wysokości blisko 50 tys. zł. Lekarze zaskarżyli decyzję Urzędu do sądu i wygrali.
Jak wskazują dane, branża homeopatyczna jest warta ponad 320 mln zł. Z badania GFK Polonia przeprowadzonego w 2014 r. na zlecenie Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej wynika bowiem, że 69 proc. badanych lekarzy stosuje w swojej terapii środki homeopatyczne. Ponadto 70 proc. przepytywanych pacjentów uważa lekarzy przepisujących homeopatię za godnych zaufania. 53 proc. pacjentów korzystało z leków homeopatycznych i 76 proc. respondentów uważa, że są one skuteczne w przypadku często występujących dolegliwości, takich jak przeziębienie, kaszel, katar, stres czy kłopoty ze snem.
Na podstawie: forsal.pl/abczdrowie.pl
Najnowsze komentarze