Ostateczne rozwiązanie kwestii islamistów w największym mieście Syrii?
Oddziały syryjskiej armii, wspierane przez bojowników Hezbollahu, działaczy Syryjskiej Partii Socjal-Nacjonalistycznej oraz ochotników z Iraku i Palestyny, skutecznie oczyszczają Aleppo z islamistycznej dziczy. Miasto jest strategiczne jako centrum przemysłowe, położone na zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych. Jest ono kluczowe dla kontrolowania północy kraju, będąc tam największą aglomeracją i ośrodkiem administracyjnym. Od 24 listopada wojska wierne prezydentowi Baszarowi al-Asssadowi odzyskują kolejne dzielnice w ramach ofensywy mającej na celu przejęcie kontroli nad całym miastem.
Na dzień 3 grudnia 2016 roku siły rządowe kontrolowały około 60 procent wschodniej części Aleppo, która od połowy 2012 roku była bastionem „rebeliantów”. Syryjska armia przejęła też kontrolę nad drogą łączącą zachodnią część miasta z lotniskiem. Droga do tej pory pozostawała w rękach terrorystów, co uniemożliwiało regularne dostawy do dzielnic wolnych od importowanych barbarzyńców.
Sukcesy w Aleppo mają wpływa na sytuację w innych częściach kraju. Miasto Khan ash-Shih pod Damaszkiem i przylegające do niego 13 miejscowości przeszły pod całkowitą kontrolę syryjskich władz. Khan ash-Shih jest położone 15 km od Damaszku. Od 2012 roku miasto kontrolowały ugrupowania ekstremistyczne Dżabhat Fath asz-Szam, Ahrar asz-Szam i Sejf asz-Szam, terroryzujące lokalnych mieszkańców i ostrzeliwujące pobliskie miejscowości.
Na podstawie: polskieradio.pl
Najnowsze komentarze