Statystyczny Polak przepracował w zeszłym roku średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat.
Opublikowany 7 listopada 2016 roku raport OECD wskazuje, że przepracowana przez Polaków w 2015 r. liczba godzin to blisko 2000. Dla porównania: w 2005 r. pracowaliśmy rocznie 1994 godziny, ale już w 2013 r. liczba przepracowanych godzin spadła do 1918. Z raportu wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw. W rankingu OECD Polska zajmuje 7 miejsce na 38 państw. Mniej od nas pracują m.in.: Czesi (1779 godzin), Słowacy (1754), Holendrzy (1419), Norwedzy (1424) oraz Francuzi (1482).
Z badania OECD wynika, że w każdym z 252 dni roboczych w ciągu roku Polacy średnio przepracowali niecałe osiem godzin. Pracujemy dużo intensywniej niż nasi ojcowie, a nasza praca odbywa się w mniej sprzyjających warunkach.
Polacy to także jeden z najbardziej zestresowanych narodów. Prawie trzy czwarte pracowników, w tym aż 80 proc. pracowników umysłowo-fizycznych (m.in. inżynierów w fabrykach i na budowach) i 64 proc. pracowników fizycznych, ocenia, że w pracy są narażeni na stres – wynika z badania przeprowadzonego w październiku br. na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy wśród 510 pracowników w Polsce.
Badanie, które przeprowadził TNS Polska, wykazało, że na drugim miejscu wśród czynników zagrożenia jest hałas, który doskwiera ponad dwóm na trzech badaniach. Niewiele mniej narzeka na bolesne lub męczące pozycje w pracy. W sumie prawie trzy czwarte pracowników fizycznych i umysłowo-fizycznych ocenia, że ich zajęcie wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla zdrowia bądź życia.
Na podstawie: nowyobywatel.pl/PAP
Najnowsze komentarze