Opublikowane ostatnio wyniki badań EHCI, czyli niezależnego rankingu oceniającego poziom służby zdrowia w różnych krajach, nie są dla Polski korzystne. Znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu.
Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index) to ranking, w którym zgłoszone do niego państwa oceniane są pod kątem sześciu kategorii. Kryteria to: profilaktyka, prawa pacjenta, czas oczekiwania na leczenie, skuteczność leczenia, zakres i dostępność oferowanych usług oraz dostęp do środków farmaceutycznych. Na podstawie oceny tych kategorii przyznawane są punkty, a ich maksymalna liczba to 1000. W tegorocznym rankingu oceniano 35 państw.
O sprawie informuje portal medonet.pl. Według jego informacji Polska otrzymała w badaniu zaledwie 523 punkty. Gorsza była tylko Czarmogóra. Liderami zestawienia są Holandia (916 punktów), Szwajcaria (894 punkty) i Norwegia (854 punkty). Holandia jest na pierwszym miejscu w czterech kategoriach. Chodzi o prawa pacjenta, skuteczność leczenia, zakres oferowanych usług oraz dostępność do środków farmaceutycznych.
Tak jest od lat – służba zdrowia w neokolonialnej III RP pozostaje na poziomie krajów III Świata.
Na podstawie: nowyobywatel.pl/medonet.pl
Najnowsze komentarze