Narodowi rewolucjoniści nie zapominają o rodakach, gdyż pamięć jest fundamentem zdrowego rozwoju narodu i państwa. 11 lipca 1943 roku, oddziały UPA dokonały jednoczesnego napadu na 99 polskich miejscowości na Ziemiach Wschodnich RP. Wymordowano wówczas większość mieszkańców, zaś szczególna brutalność i okrucieństwo, z jakim dokonywano zbrodni na Polakach, sprawiły, iż do naszej historii wydarzenie to – i następujące po nim dalsze akty gwałtu na ludności cywilnej – otrzymało miano Rzezi Wołyńskiej
11 lipca 2015 roku, w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, delegacja NOP Rzeszów złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich. Mając na uwadze wciąż kiepską wiedzę Polaków na temat zbrodni wołyńskiej, rozprowadzono okolicznościowe ulotki, w których oprócz obowiązku narodowej pamięci, zaakcentowano także konieczność porzucenia szowinizmu i nienawiści, które przysłaniają aktualne problemy obu żyjących obok siebie narodów.
Fragment ulotki:
Pamięć nie może oznaczać jednak nienawiści. Pamięć nie może być tożsama z pragnieniem odwetu i pogłębianiem wzajemnych uprzedzeń. Dziś, ponad 70 lat po rzezi na Wołyniu, oba żyjące obok siebie narody, polski i ukraiński, stoją obliczu rzeczywistych zagrożeń, których nie mogą przysłonić tragiczne, lecz należące już do przeszłości wydarzenia. Rosnące niebezpieczeństwo ze strony imperializmów: rosyjskiego i amerykańskiego, działalność polityczno-biznesowych mafii, zagrożenia ze strony zagranicznego kapitału, zamach na tradycyjne, chrześcijańskie wartości, na których wyrosły oba narody – to są dzisiaj rzeczywiste problemy, które dotykają wszystkich narodów Europy. Wymagają więc bezpardonowego ich zwalczania, a także ścisłej współpracy między europejskimi patriotami. Wspólna walka jest jednak wykluczona w sytuacji, kiedy nadal żywe są irracjonalne uprzedzenia, oraz bezsensowna, dyktowana szowinizmem nienawiść. Pamięć o ofiarach trwa i trwać będzie zawsze. Nie pozwólmy jednak, by przepaść wzajemnej niechęci między sąsiadami znów trwała przez dziesięciolecia, zwłaszcza teraz, w obliczu aktualnych problemów.
[email protected]
Dzielnica Podkarpacka NOP
Wstąp do NOP – wypełnij formularz rekrutacyjny!
Najnowsze komentarze