„Podróż do kresu nocy” (1932) to debiut Louisa-Ferdinanda Céline’a (1894-1961), uznawanego za jednego z największych pisarzy francuskich. Oparta na wątkach autobiograficznych powieść wywołała duże zainteresowanie krytyki i czytelników. Sukces wynikał z zastosowania przez autora zupełnie nowego i rewolucyjnego języka. Céline odwołuje się do języka mówionego, do argot, do wszelkiego rodzaju kolokwializmów. W niezwykle brutalnej, prowokacyjnej i niejednokrotnie szokującej formie przedstawia opis współczesności, którą można oddać jedynie poprzez krzyk i bunt.
„Podróż….” to historia Ferdynanda Bardamu, który po wstąpieniu do kawalerii przekonuje się o absurdalności i koszmarze wojny. Zwolniony z armii jako jednostka bezużyteczna przez jakiś czas pracuje w koloniach brytyjsko-francuskich, potem przy taśmach Forda w Detroit, aż w końcu rozpoczyna praktykę lekarską w podparyskiej dzielnicy biedy i występku.
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca Press
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 560
Jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy wciąż jest obiektem ostracyzmu ze strony pewnych środowisk, które nie mogą mu wybaczyć niechęci do Żydów i bolszewizmu. Po zakończeniu wojny oskarżono go o kolaborację z Niemcami, określano go mianem „hańby narodowej”, Jean-Paul Sartre domagał się dla niego kary śmierci.
Najnowsze komentarze