W ciągu kilku najbliższych tygodni w Warszawie wejdą w życie zmiany w zasadach najmu miejskich lokali użytkowych. Radni miejscy odnieśli się pozytywnie do projektu zmian w ustawie powodujących, że spółdzielnie socjalne będą mogły pozyskiwać lokale bez przetargów.
Obecnie umowę najmy z najemca miasto podpisuje na trzy lata. Po wejściu w życie uchwały dotyczącej zasad najmu miejskich lokali użytkowych urząd będzie mógł zawierać umowę najmu na okres dziesięciu lat. Najemca będzie mógł też podnajmować cześć lokalu organizacjom społecznym za minimum 50% czynszu i podmiotom komercyjnym po stawkach rynkowych. Zmiany mają na celu ustabilizowanie organizacyjne oraz finansowe najemców i skłonić ich do perspektywicznego myślenia o najmowanym lokalu oraz skłonić ich do inwestowania.
- Dzisiaj mamy realny dokument, a wprowadzone zmiany nie są jedynie kosmetyczne. W stołecznej polityce lokalowej coś drgnęło w stronę ekonomii społecznej i te kroki cieszą. Jaki skutek te regulacje przyniosą, pokaże życie i praktyka – mówi Marta Lewandowska, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Do wynajęcia w nowym trybie Warszawa przeznaczyła blisko dziesięć tysięcy lokali./BK/
Na podstawie: ekonomiaspołeczna.pl
O ekonomii społecznej pisaliśmy TUTAJ
Najnowsze komentarze