Krzysztof Kawęcki przedstawia program i działalność obozu narodowego w Polsce międzywojennej i jego przemiany organizacyjne po zamachu majowym. W kolejnych rozdziałach omawia nielegalną działalność ONR „ABC”, myśl polityczną, koncepcje polityczne i geopolityczne w okresie sanacji w kontekście nadchodzącej wojny. Jest to drugie wydanie poprawione i uzupełnione.
Obóz Narodowo-Radykalny „ABC” powstał po delegalizacji ONR. Działalnością tego środowiska kierowała poufna, wewnętrzna Organizacja Polska. Myśl polityczna ONR „ABC” była rozwijana m. in. przez Tadeusza Gluzińskiego i Jana Korolca. Grupa ta, jeszcze przed wybuchem wojny, jako pierwsza sformułowała postulat zachodniej granicy państwa polskiego na Odrze, wraz ze Szczecinem i Wrocławiem.
ONR „ABC” to pod wieloma względami jedna z najciekawszych organizacji przedwojennego ruchu narodowego. Jej linia ideologiczna i działalność pozostają jednak mało znane i mylone są często z RNR Falanga Bolesława Piaseckiego. A przecież to właśnie działacze ONR „ABC” stworzyli podczas wojny Narodowe Siły Zbrojne, o których pamięć jest dziś tak popularna.
Najnowsze komentarze